»
JAK SE ZDRAVĚ OPALOVAT

JAK SE ZDRAVĚ OPALOVAT

Léto je tady a sluneční paprsky mnohé z nás lákají se opalovat. Při opalování je však třeba dbát na opatrnost a nepřehánět to. Opalování obecně je pro naše tělo velká zátěž. Je tedy na každém jedinci jakým typem kůže byl obdařen a podle toho by se měl před opalováním chránit.
Jedinci s velmi světlou pletí musí dávat na sebe největší pozor. Jejich pleť nesnese být dlouho na ostrém slunci a také musí být chráněna opalovacími přípravky s velmi velkým faktorem, který chrání kůži před rudnutím a nebo před spáleninami. I když je na mnoha přípravcích uvedena “výhoda” kdy je nesmyvatelný musíme se namazat znovu i po koupání. Tyto zásady bychom měli dodržovat nejen na dovolené u moře, ale
i doma, kde si můžeme myslet, že sluníčko “tak nepálí” a není třeba dodržovat tato přísná pravidla.
Škodlivé UV záření, které je v dnešní době podloženo ozónovými dírami(ozónové díry vznikají ubýváním ozónové vrstvy, která absorbuje část ultrafialového záření, které má nepříznivé účinky na život na Zemi) není moc dobré pro naši pokožku a napomáhá vzniku rakoviny kůže. Obličej bychom si cíleně opalovat neměli nikdy, pokud je to možné, kůže na obličeji je totiž velmi křehká a rychleji stárne. UV paprsky navíc pleť vysušují a ničí kolagenová a elastinová vlákna ve spodní vrstvě kůže.
Tím se vytrácí pevnost a pružnost. Je důležité si také vybrat správný opalovací prostředek, podle typu pleti protože pro mastnou pleť jsou vhodné krémy či emulze ve spreji, naopak suchá pleť vyžaduje mastnější krém.

Své tělo při opalování musíme chránit i zevnitř. Při opalování totiž v těle  dochází ve zvýšené tvorbě volných radikálů, tím poškozování kůže, vyšší tvorbě vrásek atd. Proto je nedocenitelná pomoc těchto přípravků, které obsahují vysoké procento ANTIOXIDANTŮ. Mohou to být vitamin C, vitamin E a vitamin D kterému se říká také sluneční vitamin podporuje zdravé opálení. Velmi důležité je dodržovat pitný režim a to nejlépe neslazenými nápoji.

Před opalováním, nebo začátkem sezóny je také důležité nechat si odborníkem zkontrolovat mateřská znaménka, která mohou být velmi velkým problémem, který také nazýváme jako Maligní melanom. Maligní melanom je nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Na jeho vzniku se podílí především ultrafialové záření, a to zejména jeho UVB složka. Již naši rodiče rozhodují o tom, zda budeme mít větší „šanci“ nádor dostat nebo ne. Je to dáno nejen genetickou výbavou, ale i naším pobytem na sluníčku v útlém dětství. V současné době se předpokládá, že počet mateřských znamének na naší kůži přímo úměrně souvisí s dávkou ultrafialového záření, kterou jsme dostali v prvních letech života. I když maligní melanom vzniká z mateřských znamének jen někdy, vzrůstá při jejich vyšším počtu úměrně i riziko vzniku tohoto nádoru. Specialista Vás prohlédne
a ihned je schopen vyhodnotit, zda některé z Vašich znamének je rizikové či nikoliv, proto je třeba takového specialistu vyhledat.
Všeobecně tedy při opalování platí známé pravidlo více než jinde a to “VŠEHO S MÍROU”. Pokud se budete při opalování chránit zvenku i zevnitř, nepodceníte prohlídku u kožního lékaře, pak si můžete v klidu vychutnat sluneční paprsky a to jak při dovolené v zahraničí tak na zahradě u bazénu.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně, zaregistrujte se ZDE

 

ZWJjNTg