»
DEPRESE A STRES

DEPRESE A STRES


V dnešní uspěchané době se nás všech občas stres a deprese týká. I když je stres nepříjemný, nemusí být tak nebezpečný jako těžká deprese. Tyto stavy, které občas pociťujeme na nás nejen psychicky, ale i fyzicky negativně působí a tak je nutné tělu pomoci vitamíny a minerály, aby se se stresem a depresí dokázal vyrovnat.


Deprese

Deprese je onemocnění. Její příznaky jsou: trvale smutná a otupělá nálada, ztráta potěšení z oblíbených aktivit, poruchy spánku, pokles energie a častá únava. Špatná nebo naopak narůstající chuť k jídlu a s tím spojený přírůstek nebo úbytek na váze. Pocity viny, sebepodceňování a bezmoci, neschopnost soustředit se a častá
podrážděnost nebo plačtivost. Negativní myšlení - na smrt apod. Deprese tedy není jen pocit rozladěnosti a skleslosti, ale ovlivňuje jak fyzickou tak psychickou stránku.
Příčinou deprese není jeden faktor. Podle odborníků může být i jednou z nich nerovnováha hladin mozkových chemických látek-neurotransmiterů, které vedou vzruch od jedné nervové buňky ke druhé. Deprese může být vyvolána úmrtím milované osoby, rozvodem, ztrátou zaměstnání a podobnými závažnými událostmi. Dále také
trpět depresemi mohou ti, kteří trpí potravinovými alergiemi, nebo ti, kterým tělo negativně reaguje na léčbu. Nadměrné požívání drog a alkoholu ve většině případů také vyvolávají depresi. Citlivé jedince může deprese postihovat sezónně, např. v zimě, kdy je nedostatek denního světla, který vyvolává pocit smutku a únavu.
Vitamíny a minerály jsou velcí pomocníci při depresích. Pro tělo jsou přirozené a co je nejdůležitější nejsou návykové jako např. léky předepisované proti depresivním stavům. Tělo se musí “cítit dobře” zvenku i zevnitř, aby se mohlo bránit okolním vlivům. Komplex vitaminů B je vhodný v kombinaci s antioxidantem vitaminem C.
Vápník a hořčík uklidňuje nervy a pomáhá správnému spánku, který je důležitý pro odpočinek. Dále uvolňuje svalové křeče a napětí. Jako antidepresivum je také doporučováno pravidelné cvičení.


Stres


Fyzické a psychické zatížení způsobuje stres. Je to způsob, kterým tělo sděluje velkou zátěž. Pokud pociťujeme stres v krátkých epizodách, je toto v normě avšak nadměrný stále trvající stres škodí našemu zdraví podobně jako deprese. Opět stres vyvolávají negativní vlivy, se kterými se v životě setkáváme. Organismus reaguje na hrozící nebezpečí tak, že nadledvinky ( malé žlázy na horních pólech ledvin) uvolní adrenalin a ostatní tzv. stresové hormony, které zajišťují prudký vzestup energie a síly umožňující uniknout nebezpečí. Tato odpověď je přirozená reakce, problémy mohou nastat, pokud stres přetrvává. Při stresu vzrůstá krevní tlak a hladina cholesterolu, která může poškodit srdeční a mozkové cévy, žaludeční sekrece je příliš kyselá, klesá hladina
pohlavních hormonů a mozek začne hladovět po glukóze a to naruší duševní vyrovnanost. Tento stav klade další  požadavky na imunitní systém, který může být oslaben a není tak schopen bránit se proti infekcím a jiným nemocem. Únava, nespavost, neklid a bolesti hlavy jsou nejčastějšími příznaky stresu. Proti stresu je
dobré tělo “vyzbrojit” pomocí vitamínů a minerálů a to opět komplexem vitamínů B spolu s hořčíkem a vápníkem. Ty pomáhají uvolňovat svalové napětí a posilovat srdeční činnost. Každopádně nejlepším lékem na deprese a stres je se jim vyhýbat. Brát věci s nadhledem a snažit se myslet pozitivně, pak jde vše zvládat lépe.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

NWI5Mjc