»
ARTRÓZA A ARTRITIDA

ARTRÓZA A ARTRITIDA

Artróza a artritida jsou odlišná postižení poškozující klouby. Svými projevy se ale výrazně prolínají a v konečném důsledku se projevují shodně. Při obou postiženích bolí klouby. Co tyto obtíže způsobuje?
Jak se lze bránit? Na jednoduchou otázku lze velmi jednoduše odpovědět. Ve většině případů sami pacienti nemalým dílem přispějí ke vzniku a zhoršování svých obtíží takže jim mohou sami také předejít.

Artritida má následující příznaky - únava, úbytek na váze, zvýšená teplota a ztuhlost kloubů, po které za několik týdnů následuje zarudnutí a bolestivý otok (zápěstí, prsty, kolena, kotníky) okolí kloubů bývá teplejší. Nejznámější artritida je Revmatoidní artritida což je zánětlivé autoimunitní onemocnění (autoimunita je stav, při kterém některá ze složek imunitního systému reaguje na struktury organismu vlastní, které tím zpravidla poškozuje), které se projevuje především zánětem a bolestivostí kloubů a jejich postupným poškozením, postihuje však i ostatní orgány.  Závažnost spočívá v tom, že nejen snižuje kvalitu života nemocných, ale zkracuje délku jejich života v průměru o 6-7 let. Výskyt onemocnění je poměrně častý, postihuje asi 1 % populace, často se projevuje již v mladém věku. Začátek může být plíživý nebo akutní. V počátku bývá postižen jeden kloub nebo i více kloubů současně.

Naopak Artróza může být důsledkem dlouholetého opotřebování a poškození kloubů. Značnou roli může hrát i dědičnost, nadváha a neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň. Artrózu můžeme poznat, pokud máme mírné bolesti a ztuhlost kloubů, které se  zvláště ráno a po odpočinku zvolna zhoršují, pak je čas nav-
štívit lékaře. Artróza je také nazývána jako osteoartróza. Osteoartróza nejčastěji postihuje klouby kolen a kyčlí, výjimkou však nejsou ani drobné klouby prstů nebo meziobratlové klouby páteře. Novější výzkum rovněž ukazuje, že k osteoartróze dochází při zhoršení schopnosti normální regenerace chrupavky. Na rozvoji osteoartrózy se podílejí opakované aktivity a úrazy při sportu spolu se stárnutím.
V obou případech těchto onemocnění je že, nepříjemnost  spočívá především v zhoršení kvality života.
Pokud se chcete vyvarovat artróze nebo artritidě, měli byste dodržovat 3 základní pravidla. V první řadě je důležité redukovat váhu pokud není v mezích norem. Nadváha způsobuje mnoho potíží ze zdravotním stavem a je nutné tělu pomoci a  dostat přebytečná kila dolů.
Dalším pravidlem je správná vyvážená strava. Neměli by zde chybět zelenina, ovoce a také vhodné potravinové doplňky jako je například žraločí chrupavka. Vhodná strava a pestrý jídelníček je opět základ pro Vaše tělo, které bude fungovat správně, pokud se mu dostanou vitamíny a minerály které potřebuje.
Třetím a také důležitým pravidlem je, že bychom měli rozvíjet pohybové aktivity. Mnoho z nás pracuje v kanceláři celý den připoutáni k počítači a pohybu máme velmi málo. Je tedy dobré si najít po práci volno a jít si zasportovat. Pohybem však je myšlena i třeba procházka, která se některým jedincům doporučuje více než např. jiné aktivity jako je běh, jízda na bruslích atd. což je velmi individuální, ale co je jisté, že se budete cítit o mnoho lépe a vaše tělo vám bude vděčné.

Mám zájem o článek "Artróza a artritida"
Mám zájem o článek "Artróza a artritida": *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

ODk2Mm