»
CHŘIPKA A NACHLAZENÍ

CHŘIPKA A NACHLAZENÍ

Odborníci dávají náchylnost ke chřipce a rýmě do souvislosti s psychologickým stresem.
Vznik běžného nachlazení může být různý protože existuje přes 200 virů, které mohou způsobit rýmu nebo infekci horních cest dýchacích. Příznaky jsou bolesti hlavy, krku, horečka, kašel, sípot, bolesti celého těla a hlavně rýma. Rýma většinou trvá týden až deset dnů, může však způsobit vážnější komplikace, jako je bronchitida, zápal plic nebo chřipka.
Zdravý člověk průměrně dostane rýmu asi dvakrát za rok. U dětí je frekvence této nemoci mnohem častější, protože jejich imunitní systém není tak vyvinutý jako u dospělého člověka. Silný imunitní systém brání tělo proti mnoha virům, které způsobují rýmu a ostatní nemoci. Pokud je u dospělého člověka rýma častá, jde o signál, že jeho imunitní systém nepracuje správně.
Při běžné rýmě je dobré udržovat se v činnosti a není nutné zůstávat na lůžku. Pohyb totiž pomáhá uvolňovat usazený hlen a tekutiny. Pokud nemáte horečku, může vám prospět rychlá chůze nebo jakékoliv jiné mírné cvičení. Často měňte kapesníky, protože po použití v nich zůstává virus, kterým byste se mohli znovu nakazit.
Dále je nutné časté mytí rukou, protože viry rýmy mohou přežít i několik hodin na rukou, tkaninách nebo pevných předmětech. Zdravý člověk se tak může rýmou nakazit dotekem kontaminovaného povrchu a následným dotekem nosu nebo úst.
Proti běžnému nachlazení neexistuje žádný lék, nejvhodnější je prevence. Jakmile dojde k projevům onemocnění, je obtížné jej zastavit. Proti nachlazení hlavně v podzimním sychravém období a zimě je důležité posilovat imunitní systém vitaminem C, který bojuje proti volným radikálům, zkracuje dobu nachlazení a minimalizuje příznaky. Dále pomáhá česnek, který obsahuje složky, které mohou zabránit pronikat bakteriím do tkání.
Chřipka může být oproti nachlazení vážnějším onemocněním. Nachlazení se vyvíjí postupně, kdežto chřipka udeří náhle. Nejlepším způsobem, jak se zbavit chřipky nebo jiné infekční nemoci, je posílení imunitního systému. Klasickými příznaky chřipky jsou horečka, nesmírná únava a bolesti hlavy a svalů. Chřipka může trvat až deset dní, ale únava, která ji provází, může přetrvávat i několik týdnů. Po nachlazení se zřídka objevují vážnější komplikace, chřipka však může způsobit těžký zánět průdušek a zápal plic. Chřipka je pro zdravé lidi mladší šedesáti let jen zřídka nebezpečná, může však zvýšit vnímavost postiženého vůči zápalu plic, ušním infekcím a potížím s nosními dutinami. U lidí starších pětašedesáti let jsou chřipky a zápaly plic pátou nejčastější příčinou smrti, takže u starších lidí jde o skutečně závažnou infekci. Pro posílení imunity a následnému předcházení chřipky je důležité připojit k vitaminu C dále také vitamin A, který je účinný antioxidant a z minerálů je důležité zvýšit příjem zinku, např. pomocí zinkových pastilek. Při nachlazení a chřipce je nutné zvýšit příjem tekutin a to nejlépe teplými nápoji např. kombinace mátového čaje spolu se zázvorem nebo echinaceou je účinná při uvolňování průchodnosti dýchacích cest. Při samotném  zotavování je dobré mezi stravu zapojit kuřecí nebo krůtí vývar a zvýšit konzumaci ovoce a zeleniny zvláště pak čerstvých šťáv, tím zabráníte dehydrataci a podpoříte vyplachování.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

ODZmOGM2