»
KAŠEL A HOREČKA

KAŠEL A HOREČKA

Navzdory svému nezdravému a nepříjemnému zvuku je kašel životně důležitou obrannou funkcí organismu. Nejméně jednou nebo dvakrát za hodinu zakašlete aniž byste si to uvědomili, toto je
totiž způsob těla jak očistit hrdlo a dýchací cesty od hlenu.
Kašel může být suchý, neproduktivní, to znamená, že neodstraňuje hlen z dýchacích cest, nebo vlhký a produktivní a při něm se vykašlává hlen a v něm obsažené dráždivé látky a bakterie.
Kašel působí obtíže, jen když je nekontrolovatelný, vyvolaný drážděním z okolí nebo infekcí dýchacích cest. Kašel je sám příznakem. Většinou je projevem infekce v dýchacích cestách nebo dráždění v krku a plících.
Když se do dýchacího ústrojí dostane nějaká dráždivá látka, citlivé receptory v dolních i horních dýchacích cestách začnou produkovat hlen ve větším množství. To podráždí nervová zakončení a vyvolá pochod, který vyvrcholí kašlem - násilným vypuzením vzduchu a hlenu z dýchacích cest do úst. Tuto obrannou reakci mohou způsobit nejrůznější příčiny. Bakterie nebo viry, které například vyvolávají chřipku nebo běžné nachlazení, způsobují nadprodukci hlenu a následný kašlací reflex-dochází k tomu často v noci, když se vyprazdňují vedlejší nosní dutiny.
Dalšími příčinami kašle jsou astma, bronchitida, senná rýma a látky znečišťující prostředí, cigaretový kouř nebo chemikálie.

Co se týče horečky, ta může být doprovodným zdravotním problémem kašle a naopak, je důležité vědět, že samotné zvýšení teploty není onemocněním, ale příznakem, který může signalizovat přítomnost choroby.
Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 36 a 37 stupni Celsia. Při krátkodobém výkyvu v řádu jednoho stupně bychom svému stavu neměli přikládat zvláštní váhu. Změny tělesné teploty jsou mnohdy v zájmu organismu. Tento obranný mechanizmus působí ničivě na škodlivé mikroorganizmy.
Součást mozku, zvaná hypotalamus reguluje tělesnou teplotu prostřednictvím řízení uvolňování teploty z těla především prostřednictvím kůže. Když tělo napadnou mikroby, nebo se v něm začnou šířit buňky zhoubného bujení, buňky imunitního systému, které proti těmto vlivům působí, uvolňují bílkoviny, které zprostředkují informaci hypotalamu o potřebě zvýšení tělesné teploty.
Existují však situace, kdy může zvýšená tělesná teplota způsobit problémy. Představuje riziko pro kardiaky, protože nutí srdce pulzovat rychleji a silněji a může způsobit nepravidelnost srdečního rytmu, bolest v hrudníku nebo srdeční záchvat. Doplňky vhodné při horečce jsou vitamin A, vitamin C, vitamin B6. Z přírody pak je dobrý česnek v podobě kapslí. Dostatek odpočinku a dostatek tekutin
byste měli dodržet pokud vás postihlo zvýšení tělesné teploty. U kašle také pijte hodně, kromě vody také čaje a ovocné a zeleninové šťávy, které by měly mít pokojovou teplotu. Pokud je to možné, používejte zvlhčovač vzduchu.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

ZWE5M