»
CUKROVKA

CUKROVKA

V organismu pacientů s cukrovkou se nevytváří v dostatečném množství inzulin, hormon řídící přeměnu cukrů v těle, nebo není účinně využíván. Tato situace vede ke zvýšení hladiny cukru v krvi. Během času může tato nerovnováha vést k onemocnění srdce nebo ledvin, k poškození nervů, ztrátě zraku a jiným komplikacím. Známe dva typy cukrovky:
inzulin depedentní (diabetes I. typu), který se obvykle vyvíjí před třicátým rokem věku a je méně častý, a inzulin non depedentní (diabetes II. typu), který se obvykle objevuje až po čtyřicátém roce a tvoří asi 90 procent tohoto onemocnění.

Diabetes I. typu vzniká, když slinivka přestane vytvářet inzulin. Nikdo přesně neví proč k tomu dochází, ale někteří vědci se domnívají, že to způsobuje virus nebo autoimunitní reakce, při níž tělo napadne vlastní pankreatické buňky. Nemocní s diabetem I. typu musí celoživotně užívat inzulin. Diabetes II. typu se vyvíjí z resistence na inzulin - slinivka může inzulin vylučovat, ale tělesné buňky na něj dostatečně neodpovídají.
Nejběžnější příčinou diabetu II. typu je obezita. Genetický faktor může ovšem přispět ke vzniku obou těchto typů cukrovky.
Cukrovka je onemocnění, které musí vždy sledovat a léčit lékař, i když některé potravinové
doplňky mohou klasickou léčbu doplňovat. Přírodní léky mohou pomoci v prevenci některých pozdních komplikací tohoto zatím nevyléčitelného, avšak zvládnutelného onemocnění.

Co se tedy týče doplňků k léčbě, je třeba nechat si stanovit přesnou dávku ošetřujícím lékařem a tuto je nutné dodržovat. B vitaminy pomáhají v tvorbě enzymů, které přeměňují glukózu na energii a mohou zabránit poškození nervů. Chrom snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Rybí tuk může především zvyšovat hladinu HDL (prospěšného cholesterolu) v krvi a tím snižovat riziko aterosklerotického srdečního onemocnění. Antioxidanty jsou účinné v prevenci poškození nervů a sdce. Jsou jimi Vitamin C a Vitamin E.

Mnozí diabetici mají nízkou hladinu hořčíku a zinku, které pomáhají organismu využívat
inzulin a přispívají k hojení ran (vysoká hladina glukózy v krvi tuto funkci porušuje). Při
dlouhodobém užívání zinku je nutné zároveň přidat měď. Borůvka pomáhá v prevenci
diabetického poškození očí a aminokyselina taurin může bránit abnormálnímu srážení krve, nebezpečnému při srdečním onemocnění.
Pokud máte diabetes, měli byste se pravidelně pohybovat a cvičit, protože u těch,kteří týdně při pohybu spálí více než 3500 kcal, je pravděpodobnost vzniku diabetu II. typu poloviční. Lidem s cukrovkou I. typu pohyb rovněž prospívá.


Tento článek ke stžaení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

MjFhND