»
MIGRÉNA A BOLESTI HLAVY

MIGRÉNA A BOLESTI HLAVY

Každého člověka občas bolí hlava, ale asi šest procent bolestivých stavů je skutečná migréna.Nejčastějším typem bolestí hlavy jsou tzv. tenzní nebo vazomotorické bolesti tvořící téměř 90 procent bolestí hlavy. Bývají velmi silné a často se mohou vracet. Migréna je těžká pulzující bolest, která většinou postihuje jen jednu polovinu hlavy, záchvat může trvat hodiny nebo i dny a často mu předcházejí varovné příznaky.
Většina bolestí hlavy je vyvolána svalovým napětím (proto název tenzní). Přesná příčina migrenózních bolestí není dosud známá, předpokládá se však, že podnětem k ní jsou spazmy tepen, které zásobují mozek krví. Může to souviset s nízkou hladinou serotoninu obsaženého v mozku.

Migrény bývají dědičné onemocnění a ženy k nim bývají náchylnější než muži. Vyvolávající faktory, které mohou být příčinou tenzních i migrenózních bolestí, jsou velmi rozmanité. Patří k nim určité druhy potravin, stres, nedostatek spánku, změny počasí nebo ostré světlo. Dalšími příčinami mohou být výkyvy hladiny krevního cukru, jaterní onemocnění, bolesti zubů, hormonální změny, chemické látky ze zevního prostředí, kouření a pobyt v zakouřených prostorách.

Tenzní bolesti - vyznačují se bolestí celé hlavy nebo její části, bolestivá jsou i místa na šíji a v horních zubech. Nakupené tenzní bolesti - jsou intenzivní pulzující bolesti na jedné straně hlavy, k nimž dochází několikrát denně v období několika měsíců. Migréna - se vyznačuje také intenzivní pulzující bolestí, nejdříve v blízkosti jednoho oka nebo ve spánku, pak v celé polovině hlavy či v celé hlavě. Dalšími příznaky jsou nevolnost a zvracení, bolestivá světloplachost. Častými varovnými příznaky jsou barevné mžitky před očima, vlnité obrysy, výpadky zorného pole, pocity chvění, zvonění v uších, závratě, pocení, mrazení, únava, otok tváře a podrážděnost.

Potravinové doplňky dokážou zabránit počátečním příznakům, ale k potlačení rozvinutých bolestí
jsou většinou nutná klasická analgetika. Každý, kdo trpí silnými bolestmi hlavy, nebo migrénou, by měl dlouhodobě užívat hořčík a vápník k udržení zdravých cév a snížení svalového napětí.
Máte-li časté bolesti hlavy nebo migrény, může být riboflavin - jinak také označován jako vitamin B2 velkým pomocníkem, protože vysoké dávky riboflavinu pravděpodobně zvyšují rezervy energie v mozkových buňkách. Z přírody můžete např. vyzkoušet heřmánkový čaj, který je všeobecné nervové tonikum ke zmírnění stresu a utišení bolestí. Pomoci vám může také kozlík, který zlepšuje krevní oběh a uklidňuje úzkostné stavy, svalové napětí a bolesti. Dále je možno také přidat vitamin C a kyselinu pantotenovou. Oba vitaminy povzbuzují tvorbu hormonů, které pomáhají tělu zvládat
nepříznivé účinky stresu. Proti migréně a bolestem hlavy zkuste najít a odstranit vyvolávající faktor.
Pijte šest až osm sklenic vody denně, hodně choďte a cvičte. Cvičte hluboké dýchání, které zvyšuje zásobení mozku kyslíkem. A také zkuste jíst ovoce nebo zeleninu pětkrát denně.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

MjQwM