»
PROČ NEJÍST VE FASTFOODU

PROČ NEJÍST VE FASTFOODU

Nová řada studií říká, že mladí muži, kteří pravidelně jedí nezdravé jídlo, zejména to, které obsahuje trans mastné kyseliny* , zvyšují pravděpodobně svoji neplodnost.
Vědci zjistili, že muži, kteří konzumují zdravou stravu a třeba jen málo cvičí mají větší šanci stát se otcem.
Výzkumy z Harvard University v USA a University of Murciain ve Španělsku analyzovaly vzorky spermatu 188 mužů mezi věkem 18 a 22 let a zjistili, že ti, kdo konzumovali více nezdravého jídla měli
horší kvalitu spermatu než ti, kteří konzumovali zdravou výživu. Zdravá strava by mimo jiné měla obsahovat kvalitní potraviny včetně ryb, ovoce, zeleniny a luštěnin. Jejím opakem je strava definována někdy také jako "západní", která je plná pizzy, tučného červeného masa, vysoce energetických nápojů a občerstvení z fastfoodů apod.
Zjištění ukázala, že je méně pravděpodobné že spermie mužů kvůli špatné stravě přežije cestu až k oplodnění vajíčka, a to i v případě, že se jedná o muže s nadváhou a zdravotními problémy. Muži kteří mají zdravou stravu mají až o 11 procent více pohyblivých spermií než ti, kteří jí stále nezdravě.
"Pohyblivost spermií je nejdůležitější pro páry, které chtějí zkusit otěhotnět přirozenou cestou a co v možném nejkratším termínu.
Mírné zvýšení by mohlo vést k mírné zvýšení plodnosti což je prokázáno studiemi”, řekl vedoucí vědecký pracovník Audrey Gaskins. Studie prováděné výzkumnými pracovníky Harvard také ukázaly, že lidé, jejichž strava včetně nejvyšší úrovně trans tuků a hydrogenovaných olejů měla nejhorší kvalitu spermií, a to dává smysl. Tým analyzoval stravu náhodných 99 mužů, kteří se již účastní programu proti neplodnosti, protože jejich manželky nemohly mít děti i přes opakované vyšetření apod. Třetí studie z prováděných na Yamaguchi University School of Medicine v Japonsku, ve srovnání pohyblivost spermií u 215 mužů po analýze jejich pravidelné fyzické aktivitě zjistila zajímavou informaci a to, že
muži, kteří provozují více aktivit, jako je rychlá chůze nebo plavání měli kvalitnější spermie, než ti, kteří byli méně fyzicky aktivní.
Mnoho studií, které byly zveřejněny již prokázaly, že jedinci, kteří jsou fyzicky aktivní a přijímají zdravou stravu, mají také lepší kvalitu života a výrazně snížené riziko kardiovaskulárních onemocnění a nižší riziko rakoviny.

* Trans mastné kyseliny, neboli TFA (trans-fatty acids), se podílejí se na zvýšení hladiny cholesterolu
v krvi a mají negativní vliv na náš srdečně-cévní systém.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

Y2Q2NW