»
DNA

DNA

Dna je metabolické onemocnění spojené s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Tělo se této kyseliny zbavuje močí, ale u některých lidí se jí tvoří příliš mnoho, nedokážou se jí dost rychle zbavit a její hladina stoupá. Nadbytek kyseliny močové krystalizuje v ostré krystalky, které se usazují kolem kloubů a v jiných tkáních a vyvolávají zánět s mučivou bolestí.

Dnou trpí asi jeden ze sta mužů nad 40 let, ale nemoc se může vyskytnout i u žen, hlavně po přechodu. Lidé s touto chorobou se většinu času cítí dobře, záchvat dny může vypuknout zcela náhle, s krutou bolestí v kloubu, která vyžaduje rychlou a účinnou pomoc.

Není dost jasné, co vyvolává záchvat, ale některé faktory riziko zvětšují. Asi čtvrtina lidí trpících dnou má pozitivní rodinnou anamnézu a tři čtvrtiny z nich mají vysoké hodnoty triglyceridů (tvoří většinu tuků v potravě člověka). Zvláště zranitelní jsou muži, kteří mají mezi 20 a 40 lety velký váhový přírůstek. Nadměrný příjem alkoholu, vysoký krevní tlak, ledvinové choroby, práce s olovem, nezdravá výživa a některé léky (například antibiotika, diuretika a chemoterapie) mohou rovněž hrát důležitou roli. U některých lidí může vyvolat vzplanutí záchvatu jídlo s vysokým obsahem purinů
(ančovičky, játra).
Příznaky dny jsou náhlá, prudká bolest v kloubu - obvykle u palce nohy, patního kloubu nebo prvního nártního kloubu. Postiženy mohou být i zápěstí, koleno, loket, prsty i jiné klouby. Na bolestivém kloubu se opak objeví zarudnutí a kloubu je oteklý.
Někdy se při dně mohou vyvinout ledvinové kameny, které mohou způsobit horečku, bolesti v zádech, nauzeu, zvracení a vzedmutí břicha.

Omega-3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje snižují hladinu zánětlivých leukotrienů, které souvisejí s poškozením tkání při dně. Antioxidanty jako vitamin C a vitamin E pomáhají zmírňovat zánět. Pokud je vitamin C užíván ve stoupajících dávkách, pomáhá uvolňovat kyselinu močovou z tkání a vylučovat ji do moče. (Počáteční vysoké dávky mohou uvolnit takové množství této kyseliny, že se vyvinou ledvinové kameny.) Listy z kopřivy jsou účinné užívané vnitřně i zevně. Tobolky nebo čaj zbavují nadbytku kyseliny močové a obklady z kopřivového čaje mohou utišit
bolest zanícených kloubů. Pokud trpíte dnou, pijte nejméně osm sklenic vody denně, aby se zředila moč a snížila se hladina kyseliny močové. Nepijte alkohol, může vyvolat záchvat. Zhubněte, obezita může hrát při záchvatech dny velkou roli. V jídelníčku vynechejte tuky, rafinovaný cukr, nadbytek bílkovin, a jste-li citlivý na puriny, vynechejte potraviny, které je obsahují (vnitřnosti, ančovičky, luštěniny, ovesná mouka, špenát, chřest, květák a houby).

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

OGY3NzAxNj