»
PORUCHY PAMĚTI

PORUCHY PAMĚTI

Poruchy paměti jsou nepříjemné samy o sobě, ale mnohdy horší je úzkost a nejistota, která je provází. Nejvíce strachu však vyvolávají poruchy paměti při představě Alzheimerovy choroby, progresivní a ochromující nemoci, která obvykle začíná ve středním věku menšími poruchami paměti a chování. Ačkoliv jde v případě poruch paměti o poměrně častý jev u starších lidí, je třeba zdůraznit, že většina poruch paměti nemá s Alzheimerovou chorobou nic společného.
Lidé předpokládají, že s přibývajícím věkem jejich paměťové schopnosti budou klesat, není to však nevyhnutelné. Stárnutí samo má jen nepatrné, pokud vůbec nějaké, účinky na schopnost vybavovat si vjemy z paměti. Občasné výpadky paměti jsou zcela běžnou záležitostí vyskytující se doslova v každém věku, při správné výživě by však paměť měla zůstat aktivní až do devadesáti i více let.
Jedním z důvodů, proč lidé trpí poruchami paměti, je nedostatečný přívod nutných živin do mozku. Organizmus je vyživován krví. Ta zajišťuje přísun živin do každé buňky celého těla. Mozek je obklopen ochrannou vrstvou známou jako bariéra krve a mozku, která umožňuje průchod z krve do mozku jen určitým látkám. Pokud je v krvi příliš vysoké množství cholesterolu a triglyceridů, klesá množství živin, které mohou touto bariérou projít. Po určité době může dojít k projevům nedostatečné výživy mozku.
Funkce mozku mimoto závisí na substancích, zvaných neurotransmitery. Jde o chemické látky působící jako elektrické spínače v mozku, které prostřednictvím funkce nervového systému regulují všechny tělesné funkce. Pokud nemá mozek dostatek neurotransmiterů nebo živin, z nichž by se mohly vytvořit, dochází ke stavu odpovídajícímu zkratu elektrického obvodu. Pokud si nedokážete vzpomenout na určitou konkrétní informaci, nebo pokud se vám jednotlivé informace mísí,
je pravděpodobné, že k takovému “zkratu” došlo. Na poškození paměti se podílí řada dalších faktorů.
Jedním z nejdůležitějších je působení volných radikálů, které mohou mít na paměťové schopnosti zhoubné následky. U některých jedinců způsobují ztrátu paměti deficitní stavy vitamínů skupiny B a aminokyselin. Výrazným poškozením paměti často trpí alkoholici a drogově závislí. Také alergie, kandidóza, stres, poruchy štítné žlázy a špatný mozkový krevní oběh mohou k poruchám paměti přispívat. Hypoglykemie (nízká hladina krevního cukru) může mít rovněž podíl na poruchách paměti, protože mozek potřebuje pro správnou funkci jen velmi malé kolísání hladiny glukózy v krvi. Velké
výkyvy hladiny krevního cukru způsobují výpadky paměti a poruchy funkce mozku.
Pro dobré fungování mozku je třeba dodat tělu správné látky. Užívejte mangan, který pomáhá vyživovat mozek a nervy. Komplex vitamínů B je potřebný pro zlepšení paměti. Dále vitamin B6 je potřebný pro funkci mozku. Standardně, nejen kvůli paměti užívejte vitamin C, který jako účinný antioxidant podporuje mimo jiné i krevní oběh. Vitamin E způsobuje rozšíření krevních cév a podporuje tak přívod krve do mozku. Z minerálů je ještě dobrý zinek, protože je důležitý svojí schopností vázat toxické látky a odstraňovat je z mozku.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

OWYzYWM4N