»
SUCHÁ PLEŤ

SUCHÁ PLEŤ

Vyvážený poměr mastnoty a vlhkosti kůže je klíčovým faktorem pro dosažení zdravé a atraktivně vyhlížející pleti. Kožní maz je produkován mazovými žlázkami a zvláčňuje povrch pokožky. Vlhkost kůže je představována vodou, obsaženou v kožních buňkách, kam je přiváděna krevním řečištěm.
Právě voda z kožních buněk udržuje kůži napjatou a dává jí zdravý vzhled. Mastnota a vlhkost kůže působí společně. V kožních buňkách musí být dostatek vlhkosti, ale zároveň musí existovat i dostatek kožního mazu, který působí jako kryt proti nadměrnému odpařování vlhkosti z vrchních vrstevpokožky.
Existují dva typy suché pleti. Jde jednak o jednoduše suchou pleť a dále o komplexně vysušenou pleť. Jednoduše suchá pleť je způsobena nedostatkem přirozeného mazu a olejů. Důvody tohoto nedostatku jsou různé. Tento stav nejčastěji postihuje ženy ve věku do pětatřiceti let. Komplexně vysušená kůže je zapříčiněna nedostatkem mazu i vlhkosti, a projevuje se vráskami, hnědými skvrnami, odbarvením pokožky, rozšířením pórů a ochabnutím kůže. Obvykle jde o průvodní znak stárnutí.
Suchá pleť obvykle vyhlíží nevábným dojmem, bývá skvrnitá nebo šupinkovitá a často se na ní tvoří vrásky. Obvykle se v případě suché pleti po umytí dostavuje pocit napjatosti a nepohody, dokud není použit pleťový krém nebo zvláčňující prostředek. Praskání povrchu je průvodním znakem extrémně suché a dehydratované pleti.
Suchá pleť se nejčastěji objevuje na místech vystavených působení vnějších vlivů, jako je obličej a ruce, ale zejména v zimním období může jít o problém kůže na celém povrchu těla. Jde pravděpodobně především o geneticky podmíněný stav, ale příčinou (nebo důvodem ke zhoršení) může být i špatná výživa a faktory vnějšího prostředí, jako je působení slunce, větru, chladu, chemikálií nebo kosmetických přípravků či nadměrného mytí agresivními mýdly. K vysychání pleti jsou náchylní obvykle (především ve vyšším věku) lidé se světlou pletí. Mnozí lidé mají pleť na některých
místech suchou a na jiných naopak mastnou. V klasických případech této kombinace se na čele, nose a bradě vyskytuje kůže mastná a na zbytku obličejové části hlavy je pleť suchá.
Co dělat pro to, aby vaše pleť nevypadala jako vyschlá popraskaná zem na sahaře? Nepoužívejte agresivní mýdla, která mohou i z normální pleti udělat pleť suchou  nebo zarudlou. Používejte vhodné pleťové přípravky určené přesně pro typ vaší pleti (nejlépe přírodní bez chemických složek).
Často pijte hlavně čistou vodu, která pomůže dodat pleti vlhkost. Co se týče přírodních potravinových doplňků - vyzkoušejte pupalkový olej, který obsahuje kyselinu linolovou, esenciální mastnou kyselinu, nezbytnou pro zdravou kůži. Vitamin A posiluje a chrání kožní tkáň. Komplex vitamínů skupiny B je také důležitý, protože spolu s vitaminem B12 účinkují proti stárnutí pleti. Vitamin E chrání pleť před volnými radikály a při povrchovém užívání minimalizuje tvorbu vrásek. Z minerálů je pak vhodný Zinek, který je nezbytný pro správnou funkci mazových žláz.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

YTM2OG