»
CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDROM

CHRONICKÝ ÚNAVOVÝ SYNDROM

Chronický únavový syndrom se vyznačuje pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání.
Do poloviny devadesátých let byl známý pod názvem myalgická encefalomyelitida. Nemocní mají poruchy spánku, špatně se soustředí a nezvládají své denní úkoly, mnozí trpí skrytou depresí.
Lékaři se stále nemohou shodnout, je-li únavový syndrom specifické onemocnění nebo jen soubor spolu nesouvisejících příznaků.
Syndrom chronické únavy bývá někdy diagnostikován jako fibromyalgie-podobné onemocnění provázené však navíc bolestmi ve svalech. Obě tyto choroby postihují častěji ženy než muže. Příznaky jsou trvalá a stále se vracející únava po dobu nejméně šesti měsíců, nezmírní se ani po spánku nebo odpočinku. Ubývání paměti, neschopnost soustředění a bolest hlavy.
Dál pak zvýšená teplota, bolesti svalů nebo kloubů, chrapot, bolesti v krku, nebo zvětšené uzliny na krku nebo v podpaží.
Specifická příčina chronického únavového syndromu není známá, ale určitou roli může hrát oslabená imunitní odpověď. Lidé s tímto onemocněním mívají často i jiné poruchy imunity. Asi 65 procent tvoří alergici (ve srovnání s 20 procenty postižených v celkové populaci) a někteří trpí autoimunním onemocněním, jako je lupus, při kterém imunitní systém napadá zdravé tkáně vlastního organismu. Mnozí pacienti uvádějí, že před vypuknutím únavových obtíží prodělali chřipku a příznaky opravdu připomínají vleklé virové onemocnění. Mezi podezřelé infekční činitele patří virus Epstein-Barrové (vyvolávající mononukleózu) a candida (častá příčina kvasinkových onemocnění). Tyto infekce mohou mít vážnější následky, je-li organismus podvyživený a stresovaný.
Chronický únavový syndrom se také připisuje vlivu toxinů ze znečištěného životního prostředí, nízkému krevnímu tlaku, zánětu mozku a abnormální hormonální hladině.

Chronickému únavovému syndromu se můžete pokusit předejít a to užíváním vhodných potravinových doplňků, nejlépe přírodních, které nezatěžují lidský organismus jako ty chemické.
Co se tedy týče vitamínů je důležité užívat vitamin C, který příznivě ovlivňuje mnoho důležitých funkcí našeho organismu.
Z minerálů pak hořčík, který také příznivě působí na spoustu funkcí našeho organismu, např. jeho nedostatek může být příčinou svalových křečí, nebo při stresu a nervozitě kdy dokáže uklidnit, nebo pro ženy je nepostradatelný při menstruačních bolestech.
Dále je výborným pomocníkem třezalka, jejíž výtažek pomáhá zmírňovat únavu, a pak také lékořice, která by se však neměla užívat pokud užíváte léky na snížení krevního tlaku.
Chronický únavový syndrom je narozdíl od únavy onemocnění. Je důležité proto předcházet tomuto i dalším onemocněním vhodným jídelníčkem, častým pohybem a také správnou životosprávou.


Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

OTNjM