»
ZÁPAL PLIC

ZÁPAL PLIC

Zápal plic je vážná infekce, která může být způsobena řadou různých infekčních faktorů včetně virů, bakterií, plísní a prvoků. Infekce způsobuje vznik drobných vzduchových kapesv plicích, které se zanítí a zaplní hlenem a hnisem. Ačkoliv se projevy výrazně liší v intenzitě, obvykle k nim patří horečka, zimnice, kašel, krvavý hlen, svalové bolesti, únava, bolesti v krku, cyanóza (modrání nehtů a kůže), bolest v hrudníku a rychlé obtížné dýchání.

Zápalu plic obvykle předchází infekce horních cest dýchacích, jako je rýma, chřipka nebo spalničky. Faktory, které zvyšují riziko zápalu plic, jsou věk pod jeden rok nebo nad šedesát let, oslabení imunitního systému, srdečně cévní onemocnění, diabetes, infekce virem HIV, mrtvice, alkoholismus, kouření, selhání ledvin, podvýživa, cizí příměsi v dýchacích cestách, působení chemických dráždivých látek a dokonce i alergie. Pozitivní diagnózu této nemoci je možné stanovit pouze po rentgenovém vyšetření.

Bakteriální zápal plic je velmi nebezpečný a objevuje se obvykle jako komplikace jiné choroby. K jeho příznakům patří třes, zimnice a vysoká teplota. Kašel je zpočátku suchý. Pak dochází k tvorbě rezavého hlenu a dech se zrychluje a stává se obtížným. Obvyklá je bolest v hrudníku po vdechnutí, bolest v břiše a únava. U tohoto typu zápalu plic není pravděpodobný přenos z jedné osoby na druhou.
Virový zápal plic je variabilnější v průběhu i závažnosti. Může se projevit náhle i postupně, a jeho projevy mohou být mírné, vážné nebo se jejich hodnocení může pohybovat kolem průměru. Jde o méně závažné onemocnění, nežli bakteriální zápal plic, pokud však není včas léčen, může dojít i k sekundární bakteriální infekci. Plísňový zápal plic je mnohem méně obvyklý nežli bakteriální nebo virová varianta, a často souvisí s oslabeným imunitním systémem. Lidé trpící infekcí virem HIV, AIDS, nebo některými typy rakoviny, kteří užívají léky potlačující výkon imunitního systému po orgánových transplantacích, jsou výrazně ohroženi infekcí tohoto typu.


Pro prevenci před zápalem plic, nebo již při léčbě je důležité tělu dodávat správné vitamíny ve vyvážených dávkách. Např. Vitamin C, který je vhodné užívat takřka stále, protože má velký vliv na prevenci proti spousty onemocněním, je velmi důležitý především pro imunitní odezvu a tlumení zánětu. Vitamin A zase podporuje imunitu a regeneraci plicní tkáně.
Pro snazší vstřebávání můžete vitamin A užívat v emulgované formě.
Dále je vhodné užívat komplex vitaminů skupiny B, který je potřebný pro normální trávení, tvorbu protilátek a červených krvinek a pro zdraví sliznic.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

YmI4ZGE