»

OBEZITA

Obezita je jednoduše řečeno, nadbytek tělního tuku. Obvykle je za obézního pokládán člověk, který má o více než 20% vyšší hmotnost než je přiměřené jeho věku, pohlaví, konstituci a výšce. Podle odborníků, hmotnost člověka odpovídá normálu, pokud spadá do rozmezí vyhovujícího jeho výšce a věku, pokud ukládání tuku nezvyšuje riziko některých chorob a pokud nemá příslušná osoba potíže, při nichž by lékař doporučil snížení tělesné hmotnosti.
To, kolik vážíme, je však jen část problému. Snad ještě důležitější než hmotnost samotná je procento ukládání tuku. U zdravé ženy by se podíl tukové tkáně na celkové tělesné hmotě měl pohybovat kolem 25% hmotnosti, 17% je zdravý podíl u mužů. Ženská těla mají větší podíl tukové tkáně, protože potřebují zásobárnu energie pro těhotenství a kojení,  pro případ nedostatečného přísunu energie potravou.


Průměrné lidské tělo má 30-40 miliard tukových buněk. Většina kalorií, které přijmeme potravou a nepotřebujeme je jako okamžitou energii, se uloží ve formě tuku. Pokud bychom se stále živili jako naši dávní předkové lovem a sběrem plodů, uložený tuk by sloužil jako zásobárna energie po dobu, kdy není dostupná potrava.
Někteří vědci jsou přesvědčeni, že naše zdánlivě nesmyslná záliba ve vysoce kalorických (především tučných) jídlech může být pozůstatkem taktiky pro přežití, zděděným po prapředcích, kteří potřebovali tuk jako zásobárnu energie.

V moderní společnosti však pro většinu lidí není nutné ukládání tuku jako zdroje energie.
Namísto působení jako užitečný mechanizmus pro přežití je dnes schopnost těla ukládat tuk spíše prostředkem k tvorbě negativních účinků na naše zdraví. Jak se tuk hromadí, obsazuje prostor, kde jsou uloženy vnitřní orgány. Obezita - dokonce i mírná nadváha vyvíjí nepřiměřenou zátěž na záda, nohy a vnitřní orgány, a může tím zhoršit řadu fyzických problémů a narušit zdraví. Obezita zvyšuje odolnost organizmu vůči působení inzulinu a vnímavost vůči infekci, a zvyšuje i nebezpečí vzniku onemocnění koronárních tepen, diabetu, onemocnění žlučníku, ledvin, mrtvice a dalších vážných zdravotních prolémů, které mohou vyústit v předčasné úmrtí. Komplikace v těhotenství a poškození jater jsou rovněž častějšími jevy u jedinců s nadváhou. Obézní osoby trpí psychicky i fyzicky, protože naše společnost má tendenci ztotožňovat krásu, úspěch a inteligenci se štíhlostí.
K nejobvyklejším příčinám obezity patří nesprávná výživa a stravovací návyky, spolu s nedostatkem pohybu. K dalším faktorům, které mohou k obezitě vést, patří poruchy funkce žláz, diabetes, hypoglykemie, emocionální napětí, nuda a dokonce i pouhé potěšení z jídla.
Obezita souvisí i s potravními alergiemi. Potrava, kterou tělo nemůže využít nebo která je pro organizmus jedem, je ukládána ve tkáních a způsobuje zadržování vody. Ironií je, že i špatná výživa může být faktorem vedoucím k obezitě. Pokud trpíte nedostatkem určitých nepostradatelných živin, nedochází ke snadnému nebo dostatečnému spalování tuku a ten se může v těle hromadit.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

ZGNiM