»

EPILEPSIE

Epilepsie je porucha charakteristická opakovanými záchvaty, které jsou způsobovány elektrickými poruchami nervových buněk v mozku. V 75 procentech případů se záchvaty začínají dostavovat v dětství a projevují se občasnou mentální nepřítomností. Ve zbývajících 25 procentech případů začíná k záchvatům docházet později. Příčiny většiny případů epilepsie nejsou známy. Tato porucha je pokládána za dědičnou. Samotná genetická predispozice však ještě ve většině případů nezname-
ná projev onemocnění. V mnoha případech se jako příčina rovněž zvažuje zamezení přívodu kyslíku při porodu a poranění hlavy po narození.
Při epilepsii mohou záchvaty nastávat bez zjevného důvodu, nebo mohou být vyvolány řadou podnětů, k nimž patří alergeny, vysazení konzumace drogy nebo alkoholu, horečka, blikající světla, hlad, hypoglykemie, infekce, nedostatek spánku, metabolické nebo živinové nedostatky, a úrazy, především v oblasti hlavy.  Existuje několik typů záchvatů, k nimž patří:


-NEPŘÍTOMNOST-Tento typ je nejobvyklejší u dětí. Je charakteristický nepřítomným pohledem trvajícím zhruba půl minuty. Postižené dítě vypadá, jako by se zasnilo. Během tohoto záchvatu si postižená osoba neuvědomuje své okolí.


-ATONICKÝ ZÁCHVAT-Je častý u dětí a vyznačuje se ztrátou vědomí provázenou pádem, způsobeným naprostou ztrátou svalového napětí.


-PARCIÁLNÍ KOMPLEX-Vyznačuje se nepřítomným pohledem, nekoordinovanými pohyby a žvýkacím pohybem čelistí. Postižená osoba si nemusí vůbec uvědomovat své okolí a podle toho se může i chovat. Na tento záchvat si nepamatuje. Před nástupem tohoto záchvatu může dotyčná osoba rozpoznat  varovné příznaky, shrnované pod pojmem aura. Aura samotná je typem záchvatu, při ní však postižený zůstává při vědomí. Auru je možné vnímat jako podivný zápach, “mravenčení” v žaludku nebo podivné zvuky.


-CELKOVĚ PŮSOBÍCÍ ZÁCHVAT-Tento typ záchvatu se projevuje náhlým křikem, pádem na zem, ztuhlostí a svalovým třesem, povrchním dýcháním a modráním kůže. Možné je i uvolnění svěrače močového měchýře. Záchvat obvykle trvá dvě až pět minut a je následován zmateností, únavou i výpadkem paměti. Pro neznalého diváka může jít o děsivou podívanou.


-SVALOVÝ ZÁCHVAT- Projevuje se krátkým a intenzivním svalovým třesem.


-JACKSONŮV ZÁCHVAT-Třes postupuje od prstů a špiček nohou celým tělem, zatímco postižený zůstává při vědomí.


-SENZORICKÝ ZÁCHVAT-Postižená osoba vidí, slyší, nebo cítí neexistující vjemy. Může jít o předběžné stadium celkově působícího záchvatu.

Pro lidi trpící epilepsií je nutné doplňování živin. Komplex vitamínů B je extrémně důležitý pro funkci nervové soustavy. Dále Vitamin B3, vitamin B6 a vitamin B12. Vápník je
důležitý pro normální přenos nervových vzruchů. Zinek zase chrání mozkové buňky. Koenzym Q10 zlepšuje okysličování mozku.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

YzIwMWR