»
OSTEOPORÓZA

Ačkoli toto slovo doslova znamená porézní nebo děrované kosti, dlouhodobý nedostatek vápníku a vitaminu D způsobuje, že z kostry odejdou minerály a smrští se, místo aby byly kosti porézní.


Dříve se věřilo, že tato choroba vychází z toho, že tělo neumí vyrábět bílkovinný základ kostí, ale tento názor byl vyvrácen. Strava s vysokým obsahem bílkovin tuto nemoc neléčí. Stejná choroba vzniká, když dospělé krysy dostávají stravu s nízkým obsahem vápníku, a zhoršuje se, když vitamin D také v těle chybí.


Mnoho studií ukázalo, že osoby, které touto chorobou trpí, mají daleko menší přísun vápníku, než jsou doporučené denní dávky a často jim chybí bílkoviny nebo enzymy, které jsou potřebné k využití vápníku a fosforu, zatímco jedinci, kteří mají těchto živin dostatek, mívají zdravé kosti. Obvykle je přísun vápníku pod 500 miligramy denně množství, které je obsaženo ve dvou sklenicích mléka - přesto se potřeba vápníku ve skutečnosti zvyšuje s věkem, pravděpodobně
kvůli tomu, že je absorpce méně výkonná. Lidé, kteří dostávali 1250 miligramů vápníku denně měli hutnější kosti než jedinci, kteří přijímali pouze 750 miligramů.

Většina nemocných s osteoporózou může přijímat mléko a sýry a může si dovolit doplňky vápníku, ale často si uvědomuje jejich cenu. Vitamin D, který j zřejmě obzvlášť důležitý pro staré muže a ženy, stejně jako pro děti, často úplně chybí. Někteří pacienti vylučovali příliš velké množství vápníku, většina dostávala příliš mnoho fosforu a mnohým chyběl vitamin C.
Všichni bez výjimky však dostávali málo vápníku.


Protože se vápník ztrácí v těhotenství a při menstruaci, převládá tato nemoc u žen. U starých lidí je doprovázena klesající váhou a ohýbání, při kterém vzniká deformace hrbením, stlačují se plíce a zažívací orgány. Přesto množství vápníku v krvi neklesá pod normál ani se chemicky nemění kosti.

A tak je tuto nemoc obzvlášť těžké rozpoznat a zjistí se obvykle při snímkování, když už v kostech chybí 60 procent minerálů a více než půl kilogramu vápníku. Toto množství je obsaženo v 500 litrech mléka. Lidé často považují za zlomeninu krčku za následek pádu, ale bývá to přesně naopak. Prasknutí kosti obvykle pád zaviní, a tak se v mnohých případech teprve na osteoporózu přijde. Dříve než je možné nemoc určit, objeví se křeče zádových svalů a bolesti zad, bolesti v dlouhých kostech a stehnech, řídnutí pánevních kostí, ztráta síly při otáčení a ohýbání a spontánní zlomeniny.

Nezřídka se zlomí krček stehenní kosti nebo spodní obratel praskne pod tíhou těla.
Když se strava vylepší, obohatí se hlavně o bílkoviny, vápník, hořčík, vitaminy C a D a je doplněna 1 nebo 2 gramy vápníku denně, bolesti zad a jiné příznaky postupně zmizí a nové zlomeniny se málokdy dostaví. Ve skutečnosti lidé s osteoporózou vápník vstřebávají rychleji než ostatní jedinci a zůstane v těle několik dalších let, pokud jsou strava a doplňující vitaminy a minerály adekvátní. Přesto musí uplynout několik let, než začne být na rentgenových snímcích vidět rozdíl.
Musím jasně zdůraznit, že mužské a ženské hormony, androgen a estrogen, které se v současné době používají k léčení osteoporózy, nemohou nahradit vápník a ostatní živiny. U mladých pokusných zvířat sice estrogen posiluje růst kostí, ale znemožňuje jejich obnovu u zvířat ve středním věku a starších. Pacienti, kteří uváděli, že se po estrogenu cítí lépe, se cítili lépe, i když místo něj dostali placebo - neškodné tablety s laktózou, a pokud měli nízkou hladinu vápníku, nezvýšila se více, než kdyby brali samotný vápník. Lékaři, kteří vypracovali detailní studii 20 pacientů s osteoporózou léčených androgenovou terapií, dospěli k názoru, že tak malá množství, která u žen nevyvolala nárůst mužských vedlejších pohlavních znaků, nebyla dost silná, i když tento hormon může zvýšit tvorbu vitaminu D v kůži.


Lidé, kteří dostávali samotný vitamin D, však vstřebali více vápníku, než ti, kteří dostávali androgen. Proto by nemocní měli přijímat co nejadekvátnější stravu, ať už hormonální léčbu přijímají nebo ne.
Ve stovkách studií se neobjevil jediný člověk s osteoporózou, jenž by netrpěl nedostatkem vápníku, který by jeho tělo dokázalo vstřebat a uchovat.

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDENAPIŠTE NÁM...

Napište nám o Vašich problémech s osteoporózou, co Vás trápí....

 

ZThmZWMzZ