»
VYSOKÝ KREVNÍ TLAK

VYSOKÝ KREVNÍ TLAK

Pro vážné zdravotní problémy, které působí, a pro nedostatek zjevných příznaků získal vysoký krevní tlak pověst tichého zabijáka. Změna životního stylu a správné potravinové doplňky mohou být kvalitní alternativou léků klasické medicíny.
Krevní tlak je síla, kterou uplatňuje krev při cirkulaci v tepnách i žílách, je řízena regulačním systémem, ke kterému patří srdce, krevní cévy, nervy, mozek, ledviny a nadledvinky. Normální krevní tlak kolísá někdy od minuty k minutě, ale u některých lidí setrvává na vysokých hodnotách, což je stav, který je medicínsky známý jako hypertenze - vysoký krevní tlak.
Krevní tlak se měří ve dvou hodnotách, systolický tlak (horní hodnota) je tlak při srdečním stahu (systole), kdy je krev vypuzována ze srdce do tepen, a tlak diastolický (dolní hodnota) je tlak zachycený v okamžiku, kdy se srdce uvolňuje. Normální krevní tlak je 120 (systolický) na 80 (diastolický), popřípadě nižší. Hypertenze je definována hodnotami v průměru vyššími než 140/90, zjištěnými
nejméně při dvou oddělených měřeních.
Příčina
U 90 procent není příčina vysokého tlaku známá. Mezi faktory, které zvyšují riziko hypertenze, patří strava s vysokým obsahem sodíku, obezita a dědičnost. Muži jsou k vysokému krevnímu tlaku dvakrát náchylnější než ženy.
Příznaky
Často chybí jakékoli příznaky, i když je krevní tlak nebezpečně vysoký. Někteří pacienti si stěžují na bolesti hlavy a hučení v uších, ale většinou je vysoký krevní tlak zjištěn náhodně při lékařské kontrole.


Pokud máte vysoký krevní tlak, určitě byste se měli držet těchto zásad: Snižte svoji váhu. I jeden kilogram navíc může ovlivňovat krevní tlak. Choďte na procházky nebo pravidelně cvičte. Jezte hodně zeleniny, ovoce a nízkotučných mléčných výrobků, snižte příjem tuků a soli. Podle nových studií může být tento způsob výživy alternativou klasických léků při mírné hypertenzi.
Co se týče vitamínů a minerálů, které můžete doplnit vhodnými potravinovými doplňky, užívejte hořčík, který uvolňuje svaly, které kontrolují cévy, a tak umožňuje volnější tok krve a pomáhá v krvi udržovat rovnováhu mezi sodíkem a draslíkem, což má pozitivní účinek na krevní tlak. Minerál draslík hraje rovněž roli při snižování krevního tlaku. Vápník snižuje krevní tlak, protože se cévy také účastní svalových kontrakcí a působí tak příznivě na srdce i cévy. Vitamín C a hloh rozšiřují krevní cévy a hloh navíc pomáhá zpomalit srdeční tep. Česnek, o němž se rovněž předpokládá, že snižuje
krevní tlak, můžete k těmto vitamínům a minerálům přidat. Dále můžete zkusit užívání Koenzymu Q10, protože se předpokládá, že více než třetina nemocných s vysokým krevním tlakem nemá dostatek této látky.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

MTY1NWQ0Z