»

NERVOVÉ PORUCHY

Všichni známe palčivý pocit a brnění v “přesezené” nebo “přeležené” noze, které vznikají přechodným stlačením nervu, poruchy nervového systému však bývají velmi bolestivé a vleklé. Potravinové doplňky mohou pro zdraví nervových buněk udělat mnoho.
Co to je
Poruchy mohou postihnout obě části nervového systému, centrální nervový systém skládající se z mozku a míchy a periferní nervový systém, kterým jsou převáděny vzruchy z mozku do celého těla -končetin, srdce, střev, kůže, ledvin atd. Úzkostné stavy a nespavost mohou být způsobeny přemrštěnou reakcí centrálního nervového systému na stres. Poruchy mentálních funkcí, charakteristické pro Alzheimerovu chorobu, jsou způsobovány závažnou ztrátou mozkových buněk, podobně jako
u Parkinsonovy choroby, kdy je poškozena mozková komunikace. K poruchám přímo spojeným s periferním nervovým systémem patří neuralgie, snížení citlivosti, pocity brnění až palčivé bolesti.
Příčiny
Nervy se seskupují do provazců a jsou chráněny tukovým krytem, nazývaným myelinová pochva. Přetrvávající snížená citlivost, mravenčení nebo bolest se dostavují při poškození této pochvy nebo přímo zánětem, stlačením či poraněním nervových vláken. Nervové buňky potřebují ke své funkci vhodnou výživu a dostatečné zásobení krví. Tvorba tukových usazenin v menších tepnách (ateroskleróza) je hlavní příčinou sníženého krevního oběhu v periferních nervech. Je to obvykle způsobeno stravou s vysokým obsahem tuků, vysokým krevním tlakem a nadváhou.
Snížená citlivost a mravenčení při některých nervových poruchách nemívají zřejmou příčinu. Bývá to často postupující nervové poškození, spojené s vysokou hladinou krevního cukru. Tento stav je známý jako diabetická neuropatie a postihuje především dolní končetiny. Snížení citlivosti a bolest v rukou může být příznakem tzv. syndromu karpálního tunelu, k němuž dochází při zánětu a stlačení nervu v zápěstí. S nížená citlivost a bolest vystřelující dolů podél stehna a lýtka bývá způsobena výhřezem ploténky nebo jiným procesem v páteři, který stlačuje hlavní nerv vedoucí k dolním končetinám.
K udržení dobrého stavu nervového systému užívejte B-komplex. Vitamin B6 má protizánětlivé účinky, což je zvláště důležité pro pacienty trpící diabetickou neuropatií nebo syndromem karpálního tunelu. Gamalinolenová kyselina v pupalkovém oleji je rovněž velmi prospěšná při léčení diabetické neuropatie. Vitamin B12, jehož nedostatek mívají lidé vyššího věku, udržuje v dobrém stavu myelinové pochvy, stejně jako esenciální mastné kyseliny rybího tuku nebo lněného oleje, které také zajišťují dobrou komunikaci mezi mozkem a nervovými buňkami. Hořčík je nezbytný
k přenosu nervových a svalových vzruchů, jeho nedostatek může být příčinou nervozity a podrážděnosti. Jinan dvojlaločný má pozitivní účinky na centrální nervový systém, zvyšuje zásobení mozku krví a tedy i kyslíkem a zvyšuje přítok krve do končetin.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

OTAwN