»

ALZHEIMEROVA CHOROBA

Tato progresivní mozková porucha, provázena ztrátou paměti a dezorientací, je otřesným zížitkem pro pacienty i jejich okolí. Včasná léčba může pomoci zpomalit nebo dočasně zvrátit průběh tohoto vážného onemocnění.
Co to je
Alzheimerova choroba, degenerativní onemocnění mozku, poškozuje mozek a mentální funkce. V začátcích mají postižení pacienti poruchy krátkodobé paměti a schopnosti se rozhodovat, mohou zapomenout i provádění jednoduchých úkonů. V pokročilých stádiích dochází ke ztrátě paměti a řeči, ztrácí se kontrola funkcí močového měchýře i střev a objevují se povahové změny, nejčastěji vysloveně nepřátelské chování nebo odmítání komunikace s okolím. Alzheimerovou chorobou bývá postiženo asi 10 procent lidí starších 80 let.
Příčiny
Lékaři ještě stále dobře nevědí, co je příčinou tohoto onemocnění. Vědí, že se vyznačuje velkým úbytkem nervových buněk v mozku, zvláště v oblastech řídících paměť a myšlení. Nemoc je charakterizována také sníženou hladinou chemických látek vznikajících v mozku, které jsou nezbytné pro paměť. Výskyt tohoto onemocnění v rodině může zvýšit riziko vzniku této nemoci. K dalším možným příčinám patří těžší poranění hlavy, cévní onemocnění a pomalu účinkující viry. Studie ukázaly, že účast hliníku (například z nádobí na vaření) je jako příčina Alzheimerovy choroby málo
pravděpodobná. Příznaky jsou úbytek paměti včetně neschopnosti vzpomenout si na nedávné události. Obtížné hledání správných slov, neschopnost řešit běžné problémy. Dezorientace s možností ztratit se i na známých místech. Změny osobnosti vyznačující se rozčilováním, úzkostí, bojovností, lhostejností, uzavírání se do sebe a špatným úsudkem.

Přestože je Alzheimerova choroba nevyléčitelná, věda stále dělá pokroky v léčení jejich jednotlivých příznaků. Značný počet potravinových doplňků může v počátečních stadiích onemocnění pomáhat obnovit mentální funkce. Jedním ze slibných přípravků je jinan (Ginkgo biloba). Kontrolované pokusy ukázaly, že jinan dvojlaločný, který zvyšuje prokrvení mozku, může u některých postižených zlepšit paměť. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti, které hrají klíčovou úlohu v udržování zdravých nervových buněk. Také další antioxidanty mohou působit příznivě - například vitamíny C a vitamín E a směs kartenoidů. Dále dbejte na dostatečný přívod všech vitamínů skupiny B,
jejich nízké hladiny bývají spojovány s Alzheimerovou chorobou. Užívejte B komplex. Za pokus stojí také pupalkový olej, centella asijská a ženšen. Pohybujte se, i krátká procházka může pomoci zlepšovat mentální schopnosti. Udržujte svůj mozek aktivní- četbou, luštěním křížovek, skládáním puzzlů a různým cvičením paměti. Uvolněte se, aby se zlepšila paměť a soustředivost.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

N2ExNTViN