»

BRONCHITIDA

Bronchitida je většinou přechodné onemocnění, následek nachlazení nebo chřipky. U některých lidí zvláště u kuřáků, je však bronchitida závažnou vleklou nemocí. Akutní i chronické příznaky je možné účinně ovlivnit užíváním potravinových doplňků.
Co to je
Bronchitida je zánět průdušek - dolních cest vedoucích do obou plic. Jejich sliznice zduřují, řasinkový epitel přestává vykonávat svou funkci(kmitáním odstraňuje hlen s bakteriemi a prachem) a vytváří se značné množství hlenu, který dráždí ke kašli. Bronchitida může být akutní nebo chronická. Akutní forma se vyznačuje horečkou, která trvá několik dní, a kašlem, který často mizí až za několik týdnů. Při chronické bronchitidě přetrvává kašel s vykašláváním zbarveného hlenu několik měsíců, pak může ustat a po čase se znovu vrátit.
Příčiny
Akutní bronchitida velmi často navazuje na běžné nachlazení a chřipku. Je-li kašel suchý, bez vykašlávání hlenu, nemusí být bakteriálního původu a nezabírá na antibiotika, která mohou zbytečně narušovat činnost střevních bakterií a způsobit i rezistenci některých bakterií na použité antibiotikum. Tento suchý kašel většinou provází virózy. Dojde-li k bakteriální infekci, objevuje se hlen zbarvený dožluta až žlutozelena, v tomto případě je nutná léčba antibiotiky. Chronická bronchitida
vzniká dlouhodobým drážděním dolních dýchacích cest (často i nedostatečným léčením). Jednou z hlavních příčin vzniku chronické bronchitidy je kouření. Silní kuřáci, pracovníci v chemickém průmyslu a alergici jsou k této chorobě zvláště náchylní.

Každodenní multivitaminový a minerální doplněk může pomoci předcházet nachlazení a jiným běžným infekcím, které mohou vyvolat bronchitidu, jiné doplňky pomáhají posilovat imunitní odpověď organismu a povzbuzují uvolňování hlenu a jeho vykašlávání. Doplňky určené pro akutní bronchitidu užívejte jen v průběhu onemocnění. Doplňky určené pro chronickou bronchitidu musíte užívat dlouhodobě.
Vitamin C je zvláště důležitý při likvidaci virů v dýchacích cestách a podporuje hojení poškozené plicní tkáně. Užívejte ho společně s účinnými antioxidanty flavonoidy (nebo bioflavonoidy), což jsou přírodní antivirové a protizánětlivé látky.
Při akutní bronchitidě pomáhá čaj z mateřídoušky. Přestaňte kouřit a vyhýbejte se pobytu v zakouřených místnostech. Pijte hodně tekutin, hlavně ředěné ovocné šťávy a bylinkové čaje, protože dehydratace zahustí hlen a zhorší vykašlávání. Nepoužívejte aerosolové výrobky (spreje na vlasy, deodoranty a insekticidy), které mohou dráždit dýchací cesty. Při chronickébronchitidě nevycházejte při zhoršené kvalitě ovzduší, i to totiž má velký vliv na dýchací cesty.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

ZmUxY