»

ONEMOCNĚNÍ ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Nemocemi štítné žlázy trpí více žen než mužů. Zůstávají však často nediagnostikovány. Po stanovení diagnózy je onemocnění dobře léčitelné. Pod lékařským dohledem mohou potravinové doplňky přispět k úspěšné léčbě.

Štítná žláza se skládá ze dvou laloků a je uložená na přední straně krku. Produkuje hormony nezbytné pro správnou funkci a udržování všech tělesných buněk. Uvolňuje-li hormonu příliš mnoho (stav nazývaný hypertyreóza), organismus funguje příliš rychle - jako přehřátý stroj. Je-li tohoto hormonu naopak málo (stav nazývaný jako hypotyreóza), pracuje organismus příliš pomalu.
Příznaky obou stavů se mohou objevit velmi rychle nebo se vyvíjejí postupně. Často mají podobu mírné deprese.
Většina případů vzniká jako autoimunitní onemocnění - stav, při kterém imunitní systém organismu napadá buňky vlastní štítné žlázy. Jinými příčinami mohou být genetické faktory, hormonální poruchy jinde v organismu, chirurgické zákroky, ozařování nebo některé léky. Příčinou hypotyreózy může být také nedostatek jodu v potravě.

Příznaky hypertyreózy jsou hlavně změny nálady, neklid, úzkostné stavy, poruchy spánku. Dále hubnutí navzdory vzrůstající chuti k jídlu, průjem, rychlý tep, zvýšené pocení a nesnášenlivost tepla. Nebolestivé zvětšení štítné žlázy (struma) je poznat tak, že pacient má vypoulené oči, cítí svalovou slabost a má slabé nebo žádné menstruační krvácení.
Příznaky hypotyreózy jsou únava, letargie, zpomalené pohyby, deprese, problémy s pamětí. Oproti hypertyreóze je u pacienta váhový přírůstek, zácpa a nesnášení chladu. Dalšími příznaky jsou suchá kůže a vlasy, otoky kolem očí, silné menstruační krvácení.

Některé nutriční látky jsou důležité pro udržování zdravé štítné žlázy, vitamin C, vitamin E a vitaminy skupiny B mohou pomáhat při léčení hypertyreózy i hypotyreózy, protože hrají klíčovou roli při zlepšování správné funkce štítné žlázy a imunitního sytému. Dále mohou pomáhat minerály a to zinek, selen a mořská hnědá řasa kelpa, která obsahuje potřebné množství jodu.
Pravidelně kontrolujte oblast přední strany krku podél průdušnice, netvoří-li se tam zduření, které signalizuje zvětšení štítné žlázy. Trpíte-li hypertyreózou, jezte hodně syrové zeleniny z čeledi křížatých, jako je brokolice, růžičková kapusta, zelí, květák a kapusta, která obsahuje přírodní blokátor štítné žlázy. Vyhýbejte se jodované soli a potravinám obsahujícím jod, hlavně mořským rybám a korýšům.
Trpíte-li hypotyreózou, nejezte shora uvedenou zeleninu, používejte jodovanou sůl a jezte potraviny bohaté jodem.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

NzBhNzhjMj