»

PARKINSONOVA CHOROBA

Zatím toto pomalu postupující mozkové onemocnění neumíme vyléčit, ale nové pokroky v léčení mohou zlepšit kvalitu života postižených pacientů.
Parkinsonova choroba, pojmenovaná po anglickém lékaři, který ji počátkem 19. stol. popsal, je nejobvyklejší degenerativní onemocnění nervového systému postihující milióny lidí na celém světě.
Obvykle zaútoí po šedesátém roce věku, ale až pět procent nemocných tvoří lidé mladší než 40 let.
U mužů je častější než u žen. Počáteční příznaky bývají mírné, ovšem v průběhu onemocnění se vždy zhoršují. U lidí trpících tímto onemocněním odumírají buňky v oblasti mozku nazývané bazální ganglia a přestáváají produkovat dopamin - látku, která se účastní přenosu vzruchu mezi jednotlivými nervy.


Nedostatek dopaminu je příčinou progresivní ztuhlosti, třesu a ztráty svalové koordinace, které jsou pro tuto chorobu typické. Ve většině případů nelze stanovit příčinu onemocnění, i když je známé, že v malém počtu onemocnění mohou být původcem virové mozkové infekce, antipsychotické léky, dlouhodobá expozice herbicidním látkám nebo některé toxiny.
Každý, kdo trpí tímto onemocněním, musí být pod přísným lékařským dohledem a nesmí užívat žádné doplňky, aniž by se poradil se svým lékařem.
Multivitaminové a multiminerální přípravky užívané společně s doplňky uvedenými v tabulce mohou pomoci zmírnit nebo zpomalit vývoj příznaků, zvláště užívají-li se v časných stadiích onemocnění.


Výsledky je možné pozorovat asi během osmi týdnů, ale doplňky je nutné užívat dlouhodobě.
Lze je užívat jednotlivě nebo v kombinaci ale jen po poradě s lékařem. Některé z nich - například vitamin B6 mohou nepříznivě reagovat s klasickými léky na Parkinsonovu chorobu.
Většina doplňků včetně vitaminu B6 působí zvyšování produkce mozkové chemické látky dopaminu, jejíž hodnoty jsou u lidí s tímto onemocněním často vyčerpány. Koenzym Q10 a NADH (nikotinamidadenindinukleoitd), příbuzný s vitaminem B niacinem, vitamin E a vitamin C jsou antioxidanty, které pomáhají chránit buňky, včetně buněk produkující dopamin. Vitaminy C a E mohou být zvláště účinné u nemocných, kteří ještě nezačali užívat klasické léky. Omega-3 mastné kyseliny z rybího
tuku nebo lněného oleje vyživují nervovou tkáň a to může zvyšovat hladinu dopaminu.
Antioxidační nutriční látky uvedené v tabulce se mají užívat společně s těmito esenciálními mastnými kyselinami. Jinan dvojlaločný zlepšuje krevní oběh v mozku, což pomáhá zajistit správnou výživu mozkových buněk.


Každý den choďte a napínejte svaly, abyste udrželi jejich tonus a sílu. Udržujte svůj mozek v činnosti novými zájmy a úkoly. Každodenní mentální cvičení může zmírňovat příznaky onemocnění.
Poraďte se s někým kdo má stejné problémy, pomáhá to zvládat stres.


Tento článek je ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

NmIzNGZhZW