»

AKNÉ

Akné je zánětlivá kožní porucha, která v různé míře postihuje muže i ženy ve věku od dvanácti do čtyřiadvaceti let. Akné je obvyklejší u mužské populace, neboť androgeny (mužské pohlavní hormony), jako je testosteron, stimulují tvorbu keratinu a kožního mazu, jež vedou k ucpání pórů.
Během puberty se produkce androgenů zvyšuje u obou pohlaví, čímž se akné stávají náchylnější i dívky. Mnohé ženy trpí občasnými návaly akné, které jsou iniciovány produkcí progesteronu po ovulaci. Tyto návaly může způsobovat i orální antikoncepce s vysokým obsahem progesteronu.
Tukové žlázy, které jsou umístěny v každém vlasovém váčku a sebemenším kožním póru, produkují maz, který zvláčňuje pokožku. V největším množství se tukové žlázy vyskytují v pokožce tváře, zad, hrudi a ramen. Je-li určité množství mazu zadrženo uvnitř, ve váčku se začínají množit bakterie a dochází k zánětu. Akné není způsobena “špinavými” póry, ale v převážné většině případů nadměrně aktivními mazovými žlázami - nadměrné množství mazu póry ucpává a umožňuje udržení bakterií uvnitř. Černé pupínky se tvoří v případech, kdy dochází ke kombinaci mazu s kožním pigmentem,
který ucpe póry. Pokud dojde k zaplnění šupinek pod povrchem kůže mazem, vznikají bělavé pupínky.
V závažnějších případech pak dochází ke zduření bělavých pupínků, které pod kůží zvětší objem a prasknou, čímž dochází k šíření zánětu.
Přesná příčina vzniku akné není známa, ale mezi faktory, které přispívají k jejímu rozvinutí, patří dědičnost, mastná pleť a androgeny. K dalším faktorům patří alergie, stres, užívání některých léčiv (zvláště steroidů, lithia, orální antikoncepce a některých léků proti epilepsii), nadměrná spotřeba solených potravin, nasycených a hydrogenovaných tuků a živočišných potravin, nedostatek některých složek potravy, průmyslové znečištění životního prostředí, užívání kosmetických přípravků,
menstruační cyklus a nadměrné mytí nebo opakované tření pokožky.
Kůže je orgán s největší plochou v rámci lidského organizmu. Jednou z jejích funkcí je funkce vylučování značného podílu odpadních produktů prostřednictvím potu. Pokud se v organizmu vyskytne větší množství toxických látek, než mohou ledviny a játra efektivně zpracovat, nastupuje funkce kůže. Jak toxiny odcházejí pokožkou, narušují její zdravou soudržnost a odolnost.

Toto je klíčový faktor v pozadí mnoha kožních poruch včetně akné. Kůže rovněž dýchá, pokud dojde k ucpání pórů mikroby, které jsou uvnitř a působí na vznik akné, začínají bujet, protože jsou chráněny před bakteristatisckým působením slunečního záření. Bakterie způsobující akné jsou podporovány v bujení rovněž nevyrovnaným tělesným pH. Komplex vitaminů skupiny B je důležitý pro správné napětí kůže. Esenciální mastné kyseliny, např. Pupalkový olej je vhodný k doplnění esenciální kyseliny gama-linolenové potřebné pro udržení hladké a vláčné pokožky, dále podporuje regeneraci poškozených kožních buněk a rozpuštění kožního tuku, který blokuje póry. Vitamin B6 působí příznivě na reprodukci buněk. Jeho deficit má vliv na vznik akné. Vitamin A podporuje tvorbu ochranné kožní tkáně. Vitamin E je antioxidant, který podporuje hojení.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

YWI5ODg