»

Stop klíšťatům

Klíšťata jsou cizopasníci a patří mezi roztoče. Na světě se vyskytuje na 650 různých druhů. Ke svému vývoji tito malí tvorové potřebují krev. Během svého vývoje vajíčko - larva - nymfa  vystřídají několik hostitelů.
V České republice se můžeme setkat přibližně se 17 druhy. Pro člověka nejnebezpečnější je klíště obecné
(Ixodes ricinus). Kromě člověka může být jeho hostitelem také mnoho jiných živočišných druhů, drobnými
hlodavci počínaje až po velké kopytníky.

Klíště obecné se vyskytuje na vlhčích loukách a pastvinách, v křovinách, kde čekají na svého hostitele.
Hostiteli larev a nymf jsou plazi, drobní savci a ptáci. Zatímco dříve se uvádělo, že klíště se vyskytuje do výšky 700 metrů nad mořem, teď se mluví o lokalitách až 1200 metrů vysoko, což se týká například i Šumavy. Není však pravda, že klíšťata padají ze stromů. Klíšťata se vyskytují maximálně do výšky jednoho metru. Záleží na jejich vývojových stadiích, během kterých se dostanou od země a z nižší trávy se dostanou až do keřů.
Nejčastěji se lidé nakazí po přisátí infikovaného klíštěte. Další možnou cestou přenosu je požití nepasterizo-
vaného mléka či mléčných výrobků od nakažených krav, ovcí či koz.

Jak se předem připravit a chovat během návštěvy míst s předpokládaným výskytem klíšťat:
Zvolit oblek (zejména kalhoty) z hladké světlé látky; nevhodné je tmavé oblečení z látky s vlasem. Použít
repelentní přípravek, který je vhodné aplikovat na oblečení, zejména na spodní část nohou, od kolen níže.
Pokud je u přípravku uvedeno dávkování a doba účinku na komáry, je třeba počítat s tím, že pro klíšťata bude účinnost přibližně poloviční. V terénu ohroženém výskytem klíšťat nesedat (nelehat) na zem, ani při použití pokrývky jako podložky. Pohybovat se po cestách a nevstupovat volně do trávy, bylinné vegetace a křoví. Při chůzi občas prohlédnout spodní část nohou (nohavice, punčochy) a sejmout eventuálně zachycená klíšťata (proto je výhodná světlá barva oblečení). Na klíšťaty ohrožená místa nebrat s sebou psy, v případě nutnosti jen na vodítku.
Na trhu je dnes k dostání spoustu přípravků proti klíšťatům a to ať se jedná o přípravky pro člověka ale také pro zvířata. Spousta těchto přípravků je však chemická a také nemusí dobře fungovat. Proto vám nabízíme účinný přírodní recept, který si může každý doma vyzkoušet.
Přinášíme vám unikátní přírodní recept, který od vás spolehlivě odpudí klíšťata. Jedná se o návod na domácí
biorepelent ze Švédska.
Na přípravu potřebujeme: 1 sáček rozmarýnu, který můžete zakoupit v obchodě jako přísadu do jídla, 1 l vody a 1 lžíci vinného octa. Při přípravě repelentu postupujeme takto: Do hrnce nalijte vodu a přiveďte ji k varu.
Potom odstavte a vsypte do vody rozmarýn a nechejte pořádně vylouhovat. Rozmarýn může být ve vodě až do vychladnutí odvaru. Po vychladnutí scedíme rozmarýn a přidáme 1 lžíci vinného octa. Přírodní repelent se přelije do sprejové lahvičky a uloží se do chladničky. Před každým výletem do přírody si nasprejujeme tělo, hlavně nohy od kolen dolů. Nasprejujeme si také obuv.

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně, zaregistrujte se ZDE

 

ZjhkNjY1Mz