»

EKZÉM

Ekzém je v medicíně známý jako dermatitida, vytváří zánětlivé, zarudlé a často se olupující či mokvající skvrny na kůži končetin, obličeje i hlavy. Nejčastěji se objevuje na zápěstích, kolenou a loktech. Vyrážka silně svědí a škrábání ji značně zhoršuje.
Ekzém často bývá vyvolán alergií na některé potraviny, pyly, zvířecí srst i jiné látky a jeho výskyt má nezřídka původ v rodině - bývá geneticky podmíněný. Alergické projevy mohou být kombinované, k ekzému nejednou přistupuje senná rýma nebo astma. V organismu lidí trpících ekzémem je větší množství histaminu, látky, která uvolněním do kůže vyvolává alergickou reakci. V některých případech dochází ke vzniku ekzému při styku s kůže s alergeny, například s některými léky.

U nemocných s křečovými žilami a nedostatečným prokrvením dolních končetin se vyskytuje v postižené oblasti tzv. varikózní (nepravý) ekzém, charakterizovaný šupinatou a později až atrofickou kůží, která je velmi náchylná k infekci. Ekzém může být také vyvolán suchým vzduchem, přílišným sluněním a stresem.
Příznaky ekzému jsou oblasti svědivé, červené, suché olupující se nebo praskající kůže. Drobné pupínkové
puchýřky. Při chronickém ekzému je kůže ztluštělá a velmi suchá. V případě, že by se ekzém stále vracel nebo byl rozsáhlý, nebo pokud by ekzém mokval a objevovali by se hnisavé vřídky vyhledejte lékaře.

Různé minerály, vitaminy a potravinové doplňky mohou při ekzému přinést úlevu. Příznivý účinek by se měl
projevit během tří až čtyř dnů. Doporučované doplňky je možno užívat i dlouhodobě jako prevenci recidiv.
Mnohé vnitřně užívané doplňky mohou být prospěšné při prevenci vzplanutí ekzému i pro zmírňování alergických projevů. Různé zdroje omega - 3 mastných kyselin jako rybí tuk, pupalkový a lněný olej obsahují různé typy esenciálních mastných kyselin posilujících kůži. Mohou mírnit svědění i zánět kůže stejně jako vitamin E, který navíc může zlepšit suchost kůže. Zinek podporuje hojení a posiluje funkci imunitního systému, je také nezbytný při zpracování esenciálních mastných kyselin. Užívá-li se zinek dlouhodobě a ve vyšších dávkách, je nutné užívat zároveň měď, protože zinek vyčerpává její zásoby. Výtažek z jadérek vinných hroznů je bohatý na antioxidační látky nazývané flavonoidy, které potlačují alergickou reakci organismu. Dobře působí místní aplikace krému s obsahem heřmánku nebo lékořice. Byliny mohou být prospěšné ve formě čajů - například z kopřivového listí, jetele lučního, sarsaparily a kořene lopuchu - ať je užijete jednotlivě nebo ve vzájemné kombinaci. Přelijte 15 g léčivky (nebo jejich směsi) 200 ml vroucí vody a nechejte asi 10 min louhovat, sceďte a vypijte najednou nebo v několika denních dávkách.

Pokud se chcete ekzému vyhnout, vynechejte všechny potraviny, které mohou vyvolat alergickou reakci. Nejčastěji to bývá mléko, vejce, korýši, pšenice, čokoláda, ořechy a jahody.
Noste prádlo z čisté bavlny, která dráždí kůži méně. Koupejte a sprchujte se méně často, abyste zabránili vysoušení kůže. Používejte vlažnou vodu a vyhýbejte se dezodorantním mýdlům, perličkovým koupelím
a parfémovaným výrobkům. Kůži si osušujte tlakem a poťukáváním nikoli třením.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

YmIzMjM2N