»

PADÁNÍ VLASŮ

Padání vlasů nebo jejich úplná ztráta jsou označovány lékařským termínem alopecia. Alopecia totalis znamená ztrátu vlasů, Alopecia universalis je označována pro ztrátu veškerého tělesného ochlupení včetně obočí a očních řas. Pokud ochlupení nebo vlasy vypadávají jen na určitých místech, jedná se o varietu poruchy označovanou jako Allopecia areata. K faktorům, které se podílí na padání vlasů, patří dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Vědci dosud přesnou příčinu této poruchy nezjistili, ale podle některých odborníků se jedná o reakci imunitního systému, který reaguje na vlasové váčky jako na cizí tělesa, a podle toho proti nim působí.
Mnozí vědci rovněž přikládají značný význam faktoru dědičnosti.

Méně dramatickou, o to však častější formou této poruchy je androgenetická alopecie. Ta je obvyklá u mužů. Jak napovídá název této variety, na jejím vzniku se podílí genetická predispozice a působení mužských pohlavních hormonů. Podle doposud provedených průzkumů, vlasové váčky osob postižených touto poruchou mají receptory určené ke zpomalení nebo zastavení tvorby vlasů pod vlivem androgenů.
I u žen někdy dochází k padání vlasů, nejde však většinou o padání v takovém rozsahu jako u mužů, a málokdy k němu dochází před menopauzou. Všechny ženy zaznamenávají s postupujícím věkem určité řídnutí vlasů, a to především po menopauze, u některých jedinců však k tomuto jevu dochází již v pubertě. Kromě toho dochází k určitému úbytku vlasů dva až tři měsíce po porodu, protože v období těhotenství zabraňují hormonální změny normálnímu vypadávání vlasů.

Kromě dědičnosti k faktorům, které způsobují  ztrátu vlasů, patří špatný krevní oběh, akutní onemocnění,
operační zákrok, působení záření, kožní choroby, náhlý úbytek hmotnosti, vysoká horečka, nedostatek železa, diabetes, poruchy štítné žlázy, léky užívané při chemoterapii, stres, špatná výživa a nedostatek některých vitaminů.
Jako doplněk se k této poruše doporučují esenciální mastné kyseliny (lněný a pupalkový olej nebo rybí tuk
jsou velmi vhodnými zdroji) zlepšují stavbu vlasu. Preventivně působí proti lámavosti vlasů. Dále syrový výtažek z brzlíku, který stimuluje imunitní funkce a zlepšuje funkční kapacitu žláz. Tento doplněk je určen pouze dospělým. Komplex vitamínů skupiny B účinkují i na další zdravotní problémy a nejlépe samozřejmě spolu.

K podpoře růstu vlasů je omývejte octovou vodou. Přeslička je vhodným zdrojem oxidu křemičitého, který je nutný pro tvorbu silných a lesklých vlasů. Jezte dostatek potravin s obsahem biotinu nebo berte doplňkový biotin. Biotin je nutný pro udržení zdravých vlasů a pokožky, a u některých mužů dokonce zabraňuje padání vlasů. K vhodným zdrojům biotinu patří pivovarské kvasnice, hnědá rýže, zelený hrášek, čočka, oves, sója, slunečnicová semena a ořechy.
Je normální ztrácet denně  50-100 vlasů. Příjem velkých dávek vitaminu A ( nad 100 000 m.j. denně) po delší dobu může způsobit padání vlasů. Pokud však příjem přerušíte, problém se vyřeší. Pokud je tato příčina odstraněna, dojde často k opětovnému dorůstání ztracených vlasů.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

Pokud se vám náš článek líbil a máte zájem o dostávání těchto článků o zdraví pravidelně,

zaregistrujte se  ZDE

 

ZWQ2Yz