»

ASTMA

Statisíce lidí u nás trpí astmatem - většinou po celý svůj život a počet nemocných stále stoupá.
Toto závažné onemocnění vyžaduje vždy lékařskou péči, přesto si můžete pomoci sami a omezit frekvenci a závažnost svých záchvatů.
Astma je onemocnění, při kterém otéká sliznice v dolních dýchacích cestách, které se tím zužují a omezují proudění vzduchu a tím i dýchání. Při astmatickém záchvatu se zúží i nejmenší dýchací cesty - bronchioly. Tento stav je vyvolán uvolněním histaminu, který zvyšuje otok i zánět a silné
vylučování hlenu. I když mnoho astmatických záchvatů má lehký průběh je možné je zvládnout doma, při těžkých záchvatech se postižený dusí a jeho stav vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Astmatický záchvat mohou vyprovokovat vnější i vnitřní faktory a někteří nemocní jsou citliví na obojí. Mezi vnější příčiny patří alergeny, například srst domácích zvířat, potraviny, pyl, roztoče, hmyzí bodnutí, tabákový kouř a různé látky znečišťující prostředí. Vnitřní příčiny jsou obvykle hůře rozpoznatelné a bývá obtížné se jich vyvarovat, patří sem stres, strach, změny teploty, fyzická námaha a infekce dýchacích cest.

Potravinové doplňky jsou míněny jako doplněk k astmatu. Nikdy nepřestávejte užívat předepsané léky bez porady s lékařem. Lidé trpící astmatem mohou mít nedostatek klíčových nutričních látek, jako je vitamin C, hořčík a vitamin B6. Vitamin C, jako hlavní antioxidant přítomný ve sliznici dýchacích cest, pravděpodobně okamžitě zahajuje boj s vdechnutými oxidanty. Kromě toho může zadržet alergickou reakci tím, že zabrání buňkám uvolňovat histamin. Vitamin C je účinný i v prevenci záchvatů vyvolaných tělesnou námahou. Podle některých studií může užití dávky vitaminu C před námahou zabránit záchvatu. Hořčík může zabránit záchvatu tím, že znemožní stahy průduškových svalů. Jiné studie ukázaly, že vitamin B6 zlepšuje sípavé dýchání a jiné příznaky astmatu.
Flavonoid kvercetin má dva hlavní účinky: brání uvolňování histaminu a jako antioxidant neutralizuje nestabilní kyslíkové molekuly, které mohou způsobit zánět průdušek. Tučné ryby, jako treska, losos a makrela stejně jako rybí tuk, mohou přispět k ochraně před astmatem svým obsahem omega-3 mastných kyselin, o nichž se předpokládá, že mají protizánětlivé účinky. Léky na odkašlání, jako je lékořice, mohou rovněž nemocným ulevit stejně jako některé další léčivky, například tymián, yzop, jitrocel a česnek.


Udržujte svou domácnost čistou, bez prachu a pylu, vyhýbejte se tabákovému kouři. Vyhýbejte se kočkám, jejich srst vyvolává silnou alergii. Buďte klidní, zvládnutí stresu pomáhá v boji proti astmatu. Každou chřipku a nachlazení musíte důkladně doléčit, abyste snížili riziko záchvatu. V zimě noste přes ústa a nos šátek, aby se vdechovaný vzduch ohřál. Veďte si deník, pomůže vám zjistit, co vyvolává záchvaty. Pijte nejméně osm sklenic vody denně, aby se zředil hlen.

 

Tento článek ke stažení ZDE

 

MDhhYjhjO