»

Stahuje se vakcína, kterou se povinně očkují všechny děti!

Státní ústav pro kontrolu léčiv nařídil stáhnout z trhu hexavakcínu, kterou se v České republice povinně očkují všechny děti v prvních měsících života. Může být kontaminovaná. Jedná se o látku Infanrix Hexa, což je vakcína proti záškrtu, tetanu, černému kašli, žloutence typu B, dětské obrně a meningitidě. Podává se povinně dětem ve třech dávkách, a to obvykle v průběhu prvních několika měsíců života. Po půl roce po poslední dávce následuje ještě přeočkování.

Očkování je nutné provést do 18 měsíců věku dítěte.


Státní ústav nyní informoval, že vakcínu belgické firmy GlaxoSmithKline šarže A21CB191B stahuje z trhu. "Je to z důvodu závady v jakosti. U produktu existuje riziko potenciální mikrobiologické kontaminace,“ uvedla vedoucí sekce dozoru SÚKL magistra Apolena Jonášová.


Společnost GlaxoSmithKline zjistila možnou kontaminaci prostředí, ve kterém se vyrábějí některé komponenty vakcíny, nikoli v samotné vakcíně, přesto se rozhodla k preventivnímu kroku a iniciovala stažení šarže ze zdravotnických zařízení.

Všechny vakcíny úspěšně prošly před vstupem na trh testy na kvalitu očkovacích látek a na sterilitu.
Nebyl zjištěn ani zvýšený výskyt nežádoucích účinků," řekla mluvčí SÚKL Veronika Petláková.

Zatím není jisté, jestli zjištění představuje nějaké zdravotní riziko pro děti, které již byly danou šarží
naočkované, nemělo by to tak ale být právě proto, že při propuštění na trh šarže všechny kvalitativní
testy splnila.

V případě dotazů je možné se obrátit přímo na české zastoupení společnosti GlaxoSmithKline na číslech 222 001 168 nebo 725074472. Případně na Státní ústav pro kontrolu léčiv na čísle 272 185 111.

Zdroj. http://tn.nova.cz/zpravy/na-vasi-strane/maminky-pozor-stahuje-se-vakcina-kterou-se-povinne-ockuji-vsechny-deti.html

 

Článek ke stažení ZDE


 

MGY2ZT