»

CHUDOKREVNOST

Chudokrevnost je stav, při kterém je v krvi nedostatek červených krvinek nebo hemoglobinu (červeného krevního barviva v krvinkách, které přenáší kyslík). Při chudokrevnosti nedostává tělo dostatek kyslíku a výsledkem je únava a slabost. Příznaky se však nemusí objevit hned nebo jsou zpočátku jen mírné. Není - li toto onemocnění rozpoznáno včas a neléčí se, může ohrozit život.

Máte-li dojem, že trpíte chudokrevností, navštivte lékaře, aby zjistil příčinu vašich obtíží. Léčení je různé podle příčin chudokrevnosti.
Nejběžnější příčina chudokrevnosti - nedostatek železa -vzniká obvykle při dlouhodobé a postupné ztrátě krve, která vyčerpává zásoby železa v organismu. Při nedostatku železa klesá hodnota hemoglobinu.

Ženy se silným menstruačním krvácením mají sklon k chudokrevnosti z nedostatku železa. U žen i u mužů však může dojít k jeho nedostatku i z jiných důvodů, které způsobují pomalé dlouhodobé ztráty krve, jako je tomu např. u hemoroidů, polypů konečníku, vředového onemocnění žaludku nebo střev, rakoviny tlustého střeva nebo při dlouhodobém užívání acylpirinu či jiných nesteroidních antirevmatických léků (např. ibuprofenu).
Nedostatku železa v potravě lze tuto chudokrevnost jen těžko připisovat, protože mnoho potravin je
železem obohacováno.


Méně častým typem chudokrevnosti je anémie z nedostatku vitaminu B12, tzv. zhoubná chudokrevnost (perniciózní anémie), nebo chudokrevnost z nedostatku kyseliny listové. Obě látky jsou nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Největší riziko tohoto onemocnění bývá u alkoholiků, kuřáků, lidí s některými zažívacími chorobami, dále u lidí nad 50 let věku a u těhotných nebo kojících žen.
Někdy k němu vede nevhodná výživa nebo porucha vstřebávání těchto látek. Jiné formy chudokrevnosti mohou provázet chronická onemocnění, jako je rakovina, lupus nebo revmatoidní artritida.


Příčinou mohou také být některé dědičné nemoci, například srpkovitá anémie, nebo může být
důsledkem toxického poškození léky, drogami, rentgenovým zářením a jedovatými látkami.


Jak mohou pomáhat potravinové doplňky
Než začnete užívat potravinové doplňky, je nezbytné stanovit příčinu vaší chudokrevnosti. Zvláště důležité je podrobné vyšetření u chudokrevnosti z nedostatku železa, protože může být důsledkem vnitřního krvácení. Budete-li užívat potravinové doplňky nebo jiné léky, musíte si nechat pravidelně kontrolovat krevní obraz. Chudokrevnost z nedostatku železa dobře reaguje na kombinaci železa s Vitaminem C. Železo je základní složka hemoglobinu a Vitamin C pomáhá železo vstřebávat.


Železo užívejte jen pod dohledem lékaře, jeho nadbytek může být nebezpečný. Prospět mohou i některé léčivky: echinacea (třapatka) podporuje tvorbu červených krvinek, rovněž kopřiva se úspěšně používala k léčení chudokrevnosti. Tyto byliny nemohou podstatně zvýšit množství minerálů a Vitaminu C nutných k léčení, ale dodávají tělu rostlinné látky, které podporují jejich využití. Některé léčivky (pampeliška, hořec a jetel luční) mohou pomoci organismu využít železo z potravy i z doplňků.

 

Pokud se vám náš článek líbil a chcete ho zaslat v el. podobě, vyplňte prosím tento formulář:


Mám zájem o článek "CHUDOKREVNOST"
Mám zájem o článek Chudokrevnost: *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

MjU3Yj