»

ŽLUČOVÉ KAMENY

Žlučové kameny jsou jako kámen tvrdé shluky cholesterolu, vápníku nebo jiných látek, které se tvoří ve žlučníku - měchýři hruškovitého tvaru, umístěném v pravém horním břišním kvadrantu na spodině jater. Ve žlučníku se koncentruje a uchovává žluč, hustá zelenožlutá tekutina vytvářená v játrech.
Ta podle potřeby odtéká žlučovodem do dvanáctníku, aby se zúčastnila trávení tuků. Žlučové kameny se tvoří tehdy, když žluč obsahuje vysoké koncentrace žlučových kyselin, cholesterolu, pigmentů a jiných látek. Kameny mohou být drobné nebo velké jako golfový míček, nemusejí vyvolávat žádné obtíže, někdy však mohou zablokovat žlučovod a vyvolat intenzivní bolesti břicha vyžadující okamžité léčení.

Přesná příčina tvorby žlučových kamenů není známá, ale k jejich vzniku může přispět několik faktorů: strava s nízkým obsahem vlákniny a vysokým obsahem tuků, břišní chirurgické zákroky, zánětlivá onemocnění tlustého střeva i jiné poruchy zažívacího ústrojí. Žlučové kameny se vyskytují nejčastěji ve věku nad 40 let, třikrát častěji u žen než u mužů. Rovněž obezita výrazně ovlivňuje tvorbu žlučových kamenů, stejně jako příliš rychlý váhový úbytek. Vliv může mít i dědičnost, mezi americkými domorodci má žlučové kameny téměř 70 procent žen starších třiceti let.
Hlavními oříznaky jsou přerušovaná bolest v pravém podžebří, bolest vzniká typicky po jídle, trvá asi 30 minut až 4 hodiny a může vystřelovat do zad, hrudníku nebo do pravého ramene.
Bolest moho provázet nevolnosti a zvracení, objevit se mohou i poruchy trávení, plynatost a nadýmání. Rozvinou-li se úporné bolesti břicha s nevolností a zvracením, popřípadě i s horečkou a třesavkou, každý z uvedených příznaků může být příznakem zánětu žlučníku nebo ucpání žlučovodu, obojí vyžaduje rychlou lékařskou pomoc.

Potravinové doplňky mohou pomáhat při léčbě. Vitamin C je důležitý pro svou vlastnost snižovat hladinu žlučového cholesterolu, snižuje tak možnost vysrážení koncentrovaného cholesterolu do shluků, které jsou zárodkem kamenů. Vitamin C je nutné doplnit dalšími doplňky. Cholin a inozitol příbuzné s vitaminy B) a aminokyselina metionin se také účastní metabolismu tuků a cholesterolu.
Posilují zároveň funkci jater a žlučníku. Cholin a inozitol jsou také životně důležité při tvorbě žlučové složky Lecitinu. (Mnoho lecitinu může vysrážet žlučové kamínky.) Vyplatí se přidat ke směsi ještě další potravinové doplňky, buď jednotlivě nebo společně. Lněný olej obsahuje esenciální mastné kyseliny, které mohou přispívat prevenci i rozpouštění žlučových kamenů.
Jezte stravu bohatou na vlákninu a chudou na rafinovaný cukr a tuk. Ovoce a zelenina, ovesné otruby a pektin (obsažený v banánech, jablkách, zelí, mrkvi, pomerančích a hrášku) mohou být velmi důležité v prevenci i při rozpouštění žlučových kamenů. Snižte svou váhu a pijte velké množství tekutin.

 

Pokud se vám náš článek líbil a chcete ho zaslat v el. podobě, vyplňte prosím tento formulář:

Mám zájem o článek "ŽLUČOVÉ KAMENY"
Mám zájem o článek Žlučové kameny: *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

NmNkMjN