»

KARDIOVASKULÁRNÍ CHOROBY

Kardiovaskulární systém je tvořen srdcem a cévami. Krev je pumpována srdcem a cévami rozváděnapo celém těle. V západním světě je onemocnění srdečně - cévního systému hlavním zdravotním problémem. Ve Spojených státech je na prvním místě mezi příčinami úmrtí, když si ročně vyžádá kolem1 miliónu životů. Onemocněním srdce či cév je postiženo odhadem 50 miliónů Američanů, ačkolivo tom mnozí nevědí, protože nevykazují žádné příznaky.Tepny, které přivádějí krev k srdci, jsou nazývány koronárními tepnami.

Pokud se srdeční cévy zúží,množství krve, které dodávají do srdce, může být nedostačující k zajištění potřebného kyslíku.Tato ztráta kyslíku je příčinou bolesti v hrudníku, známé jako angina pectoris. Angina je charakteristická těžkou, svíravou bolestí v oblasti hrudního koše, a to obvykle po určitém vyčerpání.

Bolest obvykle po odpočinku ustupuje.Pokud koronární tepny, které přinášejí kyslík a živiny k srdci, zaznamenají zúžení, může dojít ažk úplnému ucpání a zastavení přítoku krve, což má za následek srdeční záchvat, infarkt myokardu,který způsobí poškození srdečního svalu. Arteriskleróza, neboli kornatění tepen, a výskyt sraženinyv krevním řečišti, jsou nejobvyklejšími příčinami ucpání cév.

Arteriskleróza je příčinou většinyúmrtí způsobených srdečním záchvatem. Stahy koronárních tepen mohou rovněž vést k srdečnímuzáchvatu. Srdeční záchvat může signalizovat pocit intenzivního tlaku v oblasti hrudního koše. Tatobolest může trvat několik minut a často se šíří do ramene, paže, krku nebo čelisti. K dalším příznakům srdečního záchvatu patří pocení, zvracení, závratě, zkrácený dech, pocity úzkosti, obtížné polykání, zvonění v uších a ztráta schopnosti mluvit. Míra a pocity bolesti v hrudi se u jednotlivýchpostižených osob velmi liší. Někteří lidé například pociťují intenzivní bolest, jiní se cítí pouze v nedobrém tělesném rozpoložení. Mnohdy jsou příznaky srdečního záchvatu mylně příčítányporuchám trávení. Někdy nejsou patrné vůbec žádné symptomy, což je stav označovaný jako “tichý”srdeční záchvat.

Hypertenze což je vysoký krevní tlak je často předzvěstí potíží se srdcem. Hypertenze je velice rozšířenáforma kardiovaskulárního onemocnění. Je obvykle způsobena snížením pružnosti nebo omezenímsvětlosti tepen (nebo obojím), což může být následek arteriosklerózy, poruchy metabolizmu sodíku,stresu, nedostatků ve výživě a nerovnováhy enzymů. Onemocnění ledvin. hypertyreoidizmus, poruchypodvěsku mozkového nebo nadledvinek a užívání orální antikoncepce může rovněž vést k hyper-tenzi, a dalším rizikovým faktorem může být i dědičnost. Protože jde o bezbolestný stav, mnozí lidéo něm zejména v počátečních stádiích nevědí. Z toho pramení označení hypertenze za “tichéhozabijáka”.

Nemoci srdce a cév není radno podceňovat, kouření, více alkoholu a nezdravý způsob života těmtozabijákům pouze nahrává. Pokud se o svoji fyzickou i psychickou stránku budete dobře starat,tato investice se vám několikanásobně vrátí ve formě zdravého a šťastného života.

Pokud se vám náš článek líbil a chcete ho zaslat v el. podobě, vyplňte prosím tento formulář:

Mám zájem o článek "KARDIOVASKULÁRNÍ CHOROBY"
Mám zájem o článek \"Kardiovaskulární choroby\": *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

OWYzYTYx