»

LEDVINOVÁ ONEMOCNĚNÍ

Ledviny zbavují tělo odpadových látek a mohou být poškozeny toxiny, léky zánětem nebo jiným procesem. Ledvinové kameny a infekce jsou závažná onemocnění a vyžadují lékařskou péči. Doplňky stravy mohou poškození ledvin zabránit.

Ledvinové kameny vznikají při nahromadění minerálních solí, které vykrystalizují v močových cestách.

Mají různou velikost - od drobounkých částeček k velkým kamenům, které mohou zablokovatodchod moče. Nejobvyklejší jsou kaménky ze šťavelanu vápníku. Další typy se vytvářejí z kyselinymočové, cystinu a fosfátů.K ledvinovým onemocněním patří zánět mikroskopických uzlíčků filtrujících moč, známý jako glomerulonefritida nebo Brightova choroba.  Jiným druhem infekce je hnisavý zánět ledvin - pyelonefritida. V obou případech jde o velmi vážná onemocnění. V důsledku glomerulonefritidy dochází k vylučování krevních bílkovin do moči a může být provázena vysokým krevním tlakem a zadržováním tekutin v tkáních. K zachování dobrého zdravotního stavu stačí jedna ledvina, takže jednostranné onemocnění nemusí ohrožovat život. Selhání ledvin je však velmi závažný stav.

Hlavní příčinou, která způsobuje ledvinové kameny je typická západní strava, bohatá na průmyslovězpracované a čištěné potraviny a živočišné bílkoviny. K jejich tvorbě však může přispět snížená imunita organismu, špatná funkce příštítných tělísek (která řídí hospodaření vápníku v těle) a genetická zátěž.

Čištěné sacharidy a cukr zvyšují tvorbu inzulinu, který působí větší vylučování vápníku. Dochází-li přitom k nedostatečnému příjmu tekutin, může nadměrné pocení a dehydratace způsobit vyšší koncentraci moči a krystalizaci močových solí. Kameny z kyseliny močové se tvoří při nedostatečném vylučování moči, nebo je-li v krvi nadměrné množství kyseliny močové. To může být i příčinou nemoci zvané DNA. Kameny složené z aminokyseliny cystinu vznikají jako vzácná vrozená porucha. Fosfátové kameny vznikají při infekcích močovýchcest.

Typ kamenů je nutné znát, aby bylo možno určit nejvhodnější způsob přírodní léčby. Gluerulonefritida je vyvolána imunitní reakcí na infekci. K infekci ledvin může dojít, když je tok močizablokován v nižších oddílech močového ústrojí. Z močového měchýře se zpětně šíří bakteriálníinfekce do ledvin. Užívání některých léků, cukrovka nebo šok mohou rovněž být příčinou vylučováníbílkovin do moče. Vysoký krevní tlak může být jak příčinou, tak důsledkem ledvinového onemocnění. U lidí užívajících hořčík a vitamin B6 bylo zjištěno mnohem menší množství vylučovaných oxalátů,proto mohou být tyto doplňky prospěšné v prevenci i léčení oxalátových kamenů. Tvoří-li se kamenyz kyseliny močové, může podpořit jejich vylučování močí čaj z listů pampelišky. Toxické volné radikály vznikající při glomerulonefritidě jsou redukovány antioxidanty - vitaminem C, vitaminem E a jinanem. Jinan působí proti zánětu a zlepšuje krevní zásobení ledvin tím, že pomáhá v prevenciaterosklerózy.

Pokud se vám náš článek líbil a chcete ho zaslat v el. podobě, vyplňte prosím tento formulář:

Mám zájem o článek "LEDVINOVÁ ONEMOCNĚNÍ"
Mám zájem o článek Ledvinová onemocnění: *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

YmJiOT