»

ONEMOCNĚNÍ JATER

Mezi četné jaterní funkce patří metabolismus sacharidů, bílkovin a tuků, odstraňování toxinů z krve a ukládání některých živin. Pro naše tělo je správná funkce jater velmi důležitá. Nejběžnější onemocnění postihující tento důležitý orgán je zánět jater - hepatitida.

Ze dvou forem zánětu, akutní a chronické, se lépe léčí ten první. Hepatitidu může způsobovat kterýkoli ze šesti známých virů, označova-ných písmeny jako A, B, C, D, E a G. Nejobvyklejší a asi nejznámější forma je hepatitida typu A, kteráje vysoce nakažlivá a vyvolává akutní příznaky podobné chřipce, nepůsobí však většinou dlouho-trvající škody. Hepatitida B a C může trvat celá léta. Někdy nemusí vyvolávat téměř žádné příznaky,v některých případech ale může vést k trvalému jizvení jaterní tkáně (cirhóze) nebo k rakovině jater.Typy hepatitidy D, E a G jsou velmi vzácné a je tedy menší pravděpodobnost, že byste se s nimi mohli setkat.

Příznaky onemocnění jater jsou únava, slabost a celkový pocit nemoci. Dále nastupující horečka a zvracení spolu se ztrátou chuti k jídlu a tím úbytek na váze. Pacienti pociťují také bolesti svalů a kloubů, nepříjemné pocity až bolesti v břiše a nadýmání. Zásadními příznaky jsou žloutenka (poz-náme podle žlutého zbarvení kůže a očního bělma) a tmavá moč a světlá stolice.


Hepatitida je nejčastěji vyvolána viry a přenáší se mezi lidmi potravou (tedy typ A) nebo krevní cestou, například transfúzí, infikovanými jehlami či sexuálním stykem (typ B a C). Hepatitida může býttaké vyvolána některými léky, toxickými chemickými látkami nebo dlouhotrvajícím nadměrnýmpožíváním alkoholu. Velmi vzácně je toto onemocnění způsobeno autoimunní chorobou, kdy seimunitní systém obrací proti tkáním vlastního těla. U některých případů nelze příčinu stanovit.


Potravinové doplňky při léčbě onemocnění jater jsou určeny jako doplněk ke klasickým lékům a lzeje užívat dokud příznaky akutního onemocnění nevymizí. Příznivé účinky lze pozorovat běhemjednoho týdně. Při chronickém onemocnění je užívejte dlouhodobě.

Vitamin C a vitamin E jsou vysoce účinné antioxidanty. Antioxidační ochranu poskytuje také kyselina alfa-lipová, která zároveňzvyšuje účinnost obou vitaminů. Dále je možnost zvýšit účinnost pitím nejméně čtyř šálků zelenéhočaje denně. Ostropestřec mariánský podporuje i růst nových jaterních buněk a zlepšuje činnostjater. Další léčivky chránící játra jsou lékořice, která obsahuje antivirové a antioxidační složky apampeliškový kořen. Pampeliška je součástí detoxikačního jaterního přípravku nazývaného lipotropní kombinace. Tento přípravek rovněž obsahuje vitaminy B, cholin a inositol. O těchto látkách sepředpokládá, že urychlují odtok žluče a toxinů z jater. Optimální jaterní funkce je závislá na přiměřeném příjmu hořčíku. Lidé, kteří jedí stravu bohatou průmyslově čištěnými potravinami, ho mívajímálo, a proto jim může prospět doplněk s obsahem hořčíku (250 mg denně).

 

Pokud se vám náš článek líbil a chcete ho zaslat v el. podobě, vyplňte prosím tento formulář:

Mám zájem o článek "ONEMOCNĚNÍ JATER"
Mám zájem o článek \"Onemocnění jater\": *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

MzE5MjI3