»

OČNÍ INFEKCE

Oční infekce bývají většinou provázeny konjuktividou - zánětem spojivek, citlivé sliznice vystýlající oční víčka. Jinou příčinou vyvolávající zarudnutí a podráždění spojivky je přetrvávající zánět očních víček (blefaritida) a bolestivé zánětlivé folikuly u kořínků očních řas (tzv. ječné zrno).

Zanícené oči by měl vidět lékař, který také musí určit vhodnou léčbu a vyloučit závažnější onemocnění, napříkladglaukom. Není tedy dobré jít do lékárny a koupit si oční kapky, protože si myslíme, že bolest a problémy ustoupí sami. Zánět spojivek mohou vyvolat viry i bakterie. Zarudnutí a zánět může být následkem poranění, alergické reakce nebo podráždění některými škodlivinami, například kouřem, líčidlem, chlorovanouvodou v plaveckých bazénech.

Příznaky oční infekce jsou pozorovatelné při zarudnutí očního bělma, dále vytvořením hustým bílým nebo žlutým výtokem z oka spojeným s nadměrným slezením. Zaschlé stroupky na víčku a v koutcích očí po spánku. Pocit písku v oku při mrkání a oteklá nebi olupující se kůže víček. Příznakem může být také malá zarudlá bulka na okraji víčka které se také říká ječné zrno.


Vážná onemocnění nebo poranění vyžaduje okamžité lékařské ošetření. Lehčí infekce můžete léčitsami přírodními prostředky, ale nevyhojí-li se zánět do tří nebo čtyř dnů, vyhledejte lékaře.

Nejprve si několikrát denně udělejte bylinkovou oční koupel. Světlík jak už napovídá sám název, může zmírnit zarudnutí, otok a podráždění způsobené zánětem spojivek, víček, nebo poraněním oka. Oční koupel z heřmánku nebo vodilky přináší rovněž úlevu a je to dobrá alternativa světlíku. Připřípravě koupele přefiltrujte každou bylinkovou oční koupel přes mul nebo čisté plátýnko. K posílení očí užívejte asi měsíc vitamin C a zinek. Obě látky zvyšují imunitu, pomáhají bojovat s infekcí a mají význam pro prevenci recidiv. Vitamin C může urychlit hojení a chránit oči před dalšími zánětya zinek, který je právě v očích značně koncentrován, může zvýšit jeho účinnost.

Krví podlité oči bývají často způsobeny prasklými nebo rozšířenými cévkami. Preventivně vám můžep rokázat dobré služby výtažek z borůvky, který posiluje právě vlásečnice. Pití čaje ze světlíku pomáhá mírnit oční zánět, stejně jako obklady z heřmánkového čaje (nejlépe je použít vychladlý sáček porcovaného čaje).Myjte si často ruce antiseptickým mýdlem a oči si netřete - raději se jich ani nedotýkejte. Vyměňujteco nejčastěji ručníky a povlaky na polštáři a neužívejte je nikdy společně s ostatními. Většina očníchinfekcí je vysoce nakažlivá.

Během infekce si neličte oči a nenoste kontaktní čočky. Výtok z infikovaného oka stírejte sterilním měkkým tamponkem, který po použití zahoďte, abyste zabránili šířeníinfekce. Při ječném zrnu si několikrát denně přikládejte na víčka vlhký teplý obklad, vždy asi na 10 minut. Když se zánět ohraničí, vytvoří se žlutavá hlavička, která praskne a vyprázdní se hnis.Koupele i obklady připravujte vždy pro každé oko zvlášť.

Pokud se vám náš článek líbil a chcete ho zaslat v el. podobě, vyplňte prosím tento formulář:

Mám zájem o článek "OČNÍ INFEKCE"
Mám zájem o článek \"Oční infekce\": *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

NTRmNGI1OG