»

Vitamin A

Tato důležitá látka udržuje ostrý zrak, zdravou kůži  a silný a výkonný imunitní systém. Organismus proto potřebuje přiměřenou hladinu vitaminu A k zajištění prevence různých očních a kožních onemocnění stejně jako k prevenci infekčních chorob. Obvyklé uplatnění Vitaminu A • pomáhá tělu v boji proti nachlazení, chřipce a jiným infekcím • podporuje uchování zdravé kůže, hojení ran, popálenin a vředů • udržuje zdravé oči • blahodárně působí na sliznice zažívacího ústrojí.


Co je to
Vitamin A je látka rozpustná v tuku a skladovaná v játrech. Tělo jej získává částečně z živočišného tuku a částečně si ho vytváří ve střevech
z beta-karotenu a ostatních karotenoidů z ovoce a zeleniny. V těle se vitamin A vyskytuje v několika chemických formách nazývaných retinoidy. Název je odvozen od oční sítnice - retiny, pro jejíž zdraví je zcela nezbytný.


Jak působí
Vitamin A zabraňuje šerosleposti, udržuje kožní buňky a buňky všech sliznic v dobrém stavu a pomáhá při tvorbě zubů a kostí, je životně důležitý pro normální reprodukci, růst a vývoj organismu. Je dále nepostradatelný pro imunitní systém včetně bohatých zásob imunitních buněk, které jsou ve sliznicích zažívacích i dýchacích cest a vytvářejí důležitou linii obrany proti vniknutí infekce.


Hlavní příznivé účinky Vitaminu A
Vitamin A je pravděpodobně nejznámější pro svou schopnost udržovat dobrý zrak, protože pomáhá oku se přizpůsobovat při přechodu z jasného světla do tmy. Také dokáže ulevit „suchým očím", chorobě známé v rozvojových zemích a spojené s nedostatkem vitaminu A. Podporou imunity vitamin A značně zvyšuje rezistenci-odolnost k infekcím, především k nemocem z nachlazení, chřipce, chrapotu
a bronchitidě. Pomáhá také zvládat opary a pásový opar, bradavice, oční infekce a poševní kvasinkové infekce; nelze vyloučit, že dokonce pomáhá kontrolovat alergické stavy.
Vitamin A může být účinný v boji proti rakovině prsu a plic; u krys s leukemií dokázal zvýšit dobu přežívání.
V pokusu na zvířatech potlačoval melanom, smrtelnou formu kožní rakoviny. Jiným jeho příznivým účinkem u pacientů s rakovinou je, že při dostatečně vysoké hladině vitaminu A v organismu se může zvyšovat účinnost chemoterapie.


Další příznivé účinky Vitaminu A
Vitamin A byl poprvé použit v roce 1940 k léčení kožních onemocnění včetně akné a lupénky, dávky však byly příliš vysoké a toxické.
Později se vědcům podařilo vyvinout bezpečnější deriváty vitaminu A především kyselinu retinolovou, které se nyní prodávají jako léky na předpis proti akné a vráskám.
Dobře se hojí kožní oděrky a může se urychlit hojení různých podvrtnutí a natažených svalů.
Příznivá hodnota vitaminu A je rovněž důležitá pro slizniční výstelku zažívacího ústrojí, kde pomáhá při hojení zánětlivých a vředovitých postižení tlustého střeva. Dostatek tohoto vitaminu rovněž urychluje zotavování po mozkových příhodách - mrtvicích.
Ženy s prodlouženým menstruačním krvácením mívají někdy nedostatek vitaminu A.
Vitamin A se zdá slibný v léčení cukrovky. Podle dvou nedávných studií dávky až 7500 mcg vitaminu A denně zlepšily schopnost inzulínu kontrolovat krevní cukr nedostatečná kontrola krevního cukru je závažný problém u nemocných s cukrovkou.
Podle jedné brazilské studie může vitamin A potlačovat chronické plicní choroby. Muži, kteří užívali po dobu 30 dnů preparáty s vitaminem A v dávce 1500 mcg denně, dýchali lépe než ti, kteří užívali placebo.


čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

 

YTFkY