»

Vitamin B2 Riboflavin

Nový výzkum napovídá, že riboflavin, vitamin B2, má řadu dříve nepoznaných léčivých účinků. Předpokládá se, že působí proti migréně, v prevenci katarakty (šedého zákalu), která může ohrozit zrak, pomáhá při hojení kůže a má ještě mnoho dalších léčivých vlastností.


Co to je
V roce 1879 oblevili vědci při mikroskopickém pozorování v mléce fluoreskující žlutozelenou látku; teprve v roce 1933 však byla identifikována jako riboflavin. Tento ve vodě rozpustný vitamin patří k vitaminům skupiny B, které se podílejí na přeměně bílkovin, tuků a sacharidů v energii potřebnou pro organismus. Riboflavin je přirozeně obsažen v mnohých potravinách a obohacuje se jím chléb a obilniny. Je-li vystaven slunečnímu záření, snadno se ničí. Nedostatečný přívod riboflavinu provází často nedostatek ostatních vitaminů skupiny B, který bývá běžný u lidí pokročilejšího věku a u alkoholiků. Lze ho užívat jako samostatný potravinový doplněk  spolu s ostatními vitaminy B komplexu nebo jako součást multivitaminových přípravků.


Jak působí
V organismu závisí na riboflavinu celá řada tělesných funkcí. Hraje životně důležitou roli při tvorbě hormonu štítné žlázy, který urychluje metabolismus a pomáhá zajišťovat energetickou potřebu pro všechny tělesné orgány.

Riboflavin také podporuje tvorbu imunitních buněk nezbytných v boji s infekcí a ve spojení se železem se účastní tvorby červených krvinek, které přinášejí kyslík z krve všem buňkám organismu. Přeměňuje také vitamin3(niacin) na aktivní formu, aby mohly plnit svou funkci. Riboflavin vytváří látky podporující antioxidanty (například  vitamin E) v ochraně buněk před poškozením volnými radikály vysoce reaktivními molekulami kyslíku. Je také nezbytný pro zachování a hojení tkání, zvláště po úrazech, chirurgických výkonech a spáleninách. Tento vitamin se rovněž podílí na udržování dobré funkce očí a centrálních i periferních nervů.


Prevence
Zvyšováním antioxidačních pochodů chrání riboflavin mnoho tělesných tkání, především ale oční čočky. Proto je významný pro prevenci katarakty - mléčného zákalu čočky, který působí úbytek až ztrátu zraku u  lidí vysokého věku. Oční lékaři proto doporučují každému zvláště ovšem těm, u nichž se zjistí rodinný výskyt tohoto onemocnění , aby si zajistili celoživotní trvalý příjem riboflavinu. Riboflavin je také ceněn pro svou schopnost snižovat frekvencí a závažnost migrény. Předpokládá se, že u nemocných s migrénou dochází ke snižování zásob energie v mozkové tkáni a riboflavin může zabránit záchvatům zvýšením zásobení mozku energií.


Další příznivé účinky
Prokázalo se, že riboflavin je cenný při léčení kožních nemocí, včetně acnerosacea - zarudnutí tváří a okolí nosu s výsevem drobných puchýřů u dospělých. V kombinaci s ostatními vitaminy skupiny B, zvláště vitaminem B6 a niacinem, může být prospěšný při nervových i jiných onemocněních, například u Alzheimerovy choroby, poruch citlivosti, epilepsie, roztroušené sklerózy, úzkostných stavů, stresu a chronické únavy. Někteří lékaři předpisují riboflavin u případů srpkovité chudokrevnosti, protože nemocní s touto chorobou ho mají nedostatek.


Nedostatek
K základním projevům nedostatku riboflavinu patří bolavé ústní koutky a zvýšená citlivost na sluneční záření se slzením,  pálením a svěděním očí. Kůže kolem nosu a ušních lalůčků se může olupovat, někdy se objeví i kožní vyrážka v tříslech. Může se také  objevit chudokrevnost provázená zvýšenou únavou.


Nadbytek
Nadbytek riboflavinu není nebezpečný, protože se jeho  přebytky vylučují z těla močí. Velké množství riboflavinu zbarvuje moč jasně žlutě, což je zcela neškodný jev.

čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

 

YWI1Mj