»

Vitamin B6

Vitamin B6 pomáhá v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a mozkových příhod. Také pomáhá léčit deprese, zmírňuje nespavost. Léčí syndrom karpálního tunelu. Může zmírňovat příznaky premenstruálního syndromu nebo pomáhá zklidnit astmatický záchvat. Pozoruhodná složka všech živin, vitamin B6 se pravděpodobně zúčastňuje většího množství procesů v organismu než kterýkoli jiný vitamin. Třetina dospělých, polovina žen a lidí vyššího věku nezískává nutnou denní dávku této důležité látky z potravy v dostatečném množství.


Co to je
Vitamin B6 vykonává více než sto různých reakcí nesčetněkrát denně. Především účinkuje jako koenzym-látka, která pracuje v souladu s enzymy k urychlení chemických reakcí v buňkách. Jiný název pro tento vitamin je pyridoxin. Ve formě potravinového doplňku je k dostání jako pyridoxin hydro-chlorid nebo pyridoxal-5-fosfát (P-5-P). Obě formy uspokojí všechny požadavky, ale někteří odborníci a lékaři dávají přednost P-5-P, protože se snadněji vstřebává.


Jak působí
Tvorba červených krvinek, pomoc při tvorbě bílkovin v buňkách, tvorba chemických látek  mozku například serotoninu a uvolňování energie z energetických zásob organismu, to jsou jen některé funkce vitaminu B6. Existují také důkazy, že může hrát roli v prevenci a léčení četných chorob.


Prevence
Dostatek vitaminu B6 z potravy (nebo z potravinových doplňků s jeho obsahem) může pomáhat v prevenci srdečních onemocnění. Spolu s kyselinou listovou a vitaminem B12 se účastnína zpracování homocysteínu, sloučeniny podobné aminokyselinám, která je spojována se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a jiných cévních poruch, je-li v krvi obsažena ve velkém množství.


Další příznivé účinky
Některé ženy trpící premenstruálním syndromem (PMS) uvádějí, že jim vitamin B6 přináší úlevu. K tomuto příznivému účinku dochází pravděpodobně proto, že se tento vitamin zúčastní odstraňování nadbytku estrogenu z těla. Ve své roli účastníka bloku tvořícího neurotransmitery může být vitamin B6 prospěšný při snižování epileptických  záchvatů a při zlepšování nálady u depresivních nemocných. Bylo prokázáno, že až 25 procent pacientů s depresemi může trpět nedostatkem vitaminu B6. Tento vitamin také udržuje v dobrém stavu nervy. Nemocným s cukrovkou, u nichž je riziko nervového poškození, jsou potravinové doplňky s jeho obsahem rovněž velmi prospěšné. Vitamin B6 také zmírňuje příznaky syndromu karpálního tunelu (ke kterému patří také zánět nervů v zápěstí). U astmatiků může tento vitamin snižovat intenzitu a frekvenci záchvatů, zvláště důležitý je u těch pacientů, kteří užívají teofylin.


Nedostatek
Podle současného přehledu polovina žen nedosahuje v potravě doporučené dávky vitaminu B6. Zvláště nízké hladiny jsou u žen, které užívají orální antikoncepci. Lehký nedostatek vitaminu B6 může zdvihnout hladinu homocysteinu a tím zvyšovat riziko srdečních a cévních onemocnění.

Příznaky závažného nedostatku, který je vzácný, jsou kožní nemoci jako dermatitida (zánět kůže), opary a akné. Mezi neurologické příznaky patří nespavost, deprese a v extrémních případech nervové záchvaty a abnormální vlny na EEG. Podle studie u mužů ze skupiny s nízkým přívodem vitaminu B6 může nedostatek tohoto vitaminu způsobit depresi, úzkostné stavy a stres.

Muži s nízkou hladinou vitaminu B6 byli sklíčenější a úzkostnější než ti, u nichž byla hladina tohoto vitaminu normální. Odborníci prohlašují, že účinná léčba deprese má začít spíše potravinovými doplňky s obsahem pyridoxinu než antidepresivními léky. Vitamin B6 může chránit proti srdečním chorobám nejen proto, že snižuje hladinu homocysteinu (látky podobné aminokyselinám, která zvyšuje riziko srdečního onemocnění). Banány jsou bohaté na vitamin B6, ale jediná 5O mg tableta obsahuje
množství vitaminu, které je obsaženo v 74 banánech!

čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

 

ZGRlY