»

Inositol

Inositol je velmi důležitá látka rozpustná ve vodě, kterou si tělo neumí v dostatečném množství samo vyrobit, proto jej musíme tělu dodávat potravou nebo potravinovými doplňky. Inositol se nachází přímo v buněčných membránách. Znamená to, že je součástí našeho srdce, mozku, kostí, svalů i pohlavních orgánů. V těle se podílí na metabolismu mastných kyselin a cholesterolu, čímž se zabraňuje jejich ukládání v játrech.


Co to je
Je zařazován do skupiny vitamínů B, i když patří mezi méně známé vitamíny z této skupiny. Patří mezi vlákniny. Inositol je též známý pod názvem vitamin B8.  Je obsažen v řadě potravin - soje, grapefruitech, hroznech, celozrnných potravinách, zelí, mase (játra, mozeček, srdce) a mléce. Za samostatný vitamin byl uznán až v roce 1940.


Jak působí
Nachází se v rostlinných buňkách (např. luštěniny či soja), ale i v buňkách savců. V posledních letech je předmětem řady výzkumů  a výsledky naznačují, že se jedná o zajímavou látku. V souvislosti s jeho příslušností do skupiny fosfolipidů, byla ve výzkumu prokázáno, že podporuje celistvost jaterních buněk a neuronů. Společný protirakovinný účinek inositolu a inositolhexafosfátu se projevuje různými mechanismy (např. zástavou buněčného růstu, inhibicí metastatického procesu či podporou účinků některých cytostatik). Přidání IP6 a inositolu vedlo ke snížení nežádoucích účinků chemoterapie a zlepšení kvality života pacientů.  V odborné literatuře můžeme najít také další možné pozitivní účinky inositolhexafosfátu. Může pomoci zabraňovat tvorbě ledvinových kamenů, snižovat hladinu cholesterolu a zabraňovat srážení krevních destiček (a tím napomáhat ochraně kardiovaskulárního systému).


Prevence
Inositol také významně chrání játra před žloutenkou. Je významným antioxidantem, působí proti volným radikálům, čímž přispívá k ochraně před vznikem nádorového onemocnění všeobecně. Některé studie dokonce potvrzují jeho účinnost proti vzniku rakoviny prsu a prostaty.
Má však i mnoho dalších, pro organismus velmi příznivých, účinků. Mužští jedinci potřebují tohoto vitaminu více, než ženy. Inositol je soustřeďován hlavně v oční čočce a v srdečním svalu. Podporuje chuť k jídlu, zabraňuje žaludečním potížím, tvorbě větrů, odstraňuje zácpu. Pomáhá předcházet onemocnění cukrovkou, snižuje potíže u žen v klimakteriu, je účinný při léčbě lupénky a ekzémů.


Další příznivé účinky
Má použití jako doplněk celkové terapie v průběhu onkologické léčby (chemoterapie nebo ozařování), přípravek pomáhá odstraňovat některé vedlejší nežádoucí účinky léčby.  Mezi jednotlivými fázemi chemoterapie podávání přípravku pomáhá organismu zvládnout zvýšenou zátěž působenou chemoterapií. Podání přípravku je vhodné u osob oslabených častými stresovými situacemi (po prodělaném dlouhodobém onemocnění, operaci apod.). Je uvedeno, že je možné podpůrné působení u diabetiků 2. typu. U osob s dráždivým trávícím ústrojím a celiakií je uváděno, že inositol má také pozitivní antioxidativní účinek, tj. chrání organismus před účinkem volných radikálů.
Dále podporuje růst vlasů a zabraňuje jejich vypadávání a pomáhá při některých kožních problémech. Účinky inositolu samotného  proto také oceňují mnohé kosmetické společnosti, které ho přidávají do krémů, šamponů a dalších přípravků.


Nedostatek
Velký nedostatek Inositolu se může projevit vypadáváním vlasů, zácpou, zánětem kůže nebo očními poruchami Doporučená denní dávka není přesně stanovena. Potřebu zvyšuje pití kávy, alkoholu a užívání antikoncepčních přípravků.

 

čerpáno z internetu

 

OTE5Nm