»

Jod

Mnoho  lidí si spojuje jod s oranžově hnědou antiseptickou tekutinou užívanou k dezinfekci ran a drobných poranění, skutečná cena tohoto účinného stopového prvku však spočívá v jeho úloze při tvorbě tyroxinu, hormonu odpovědného za řízení látkové výměny v celém těle.

Co to je
Přestože lidské tělo potřebuje jen nepatrné množství jodu, je tak důležitý, že v USA již v roce 1920 vláda rozhodla přidávat ho do potraviny, kterou nezbytně používá každý - do soli. Zavedení jodizované soli skutečně eliminovalo závažnou formu mentální retardace - kretenismus. V Anglii a některých dalších evropských zemích není sůl jodizovaná rutinně, lze ji však koupit, chcete-li užívat potravinový doplněk touto cestou. V České republice je sůl rovněž jodizovaná běžně. Kromě soli jsou nejlepším zdrojem jodu mořské ryby a dary moře, ale i zelenina a obilniny pěstované na půdě bohaté jodem. I když je důležitost tohoto prvku dostatečně známá, trpí na světě  jeho nedostatkem asi 1,6 miliardy lidí, především v rozvojových zemích.

Jak působí
Jako jedinečný mezi minerály má jod v lidském těle pouze jednu jedinou funkci, je zcela nezbytný pro štítnou žlázu k tvorbě tyroxinu hormonu, který řídí látkovou výměnu všech tělesných buněk.

Prevence
Při dostatečném přívodu jodu v těhotenství lze předejít určitému typu mentální retardace vyvíjejícího se plodu.

Další příznivé účinky
Proti jiným minerálním látkám se nezdá, že  by jod pomáhal v léčení některých dalších onemocnění, hraje však klíčovou úlohu pro zdravý stav štítné žlázy, motýlovitě utvářené žlázy na krku, obklopující průdušnici. Je-li příjem jodu dostačující, obsahuje ho tělo asi 40 mg, přičemž 75 procent tohoto množství je uloženo přímo ve štítné žláze. Odtud je řízen celkový tělesný metabolismus který určuje, jak rychle a účinně budou živiny využívány k tvorbě energie. Štítná žláza řídí růst dětí, reprodukci, funkci nervů a svalů,  štěpení bílkovin a tuků, růst nehtů a vlasů a využití kyslíku v každé tělesné buňce. Existují určité důkazy, že jod pocházející z organického zdroje může být účinný k snižování bolesti při fibrocystóze (Bolestivé prsy s drobnými bulkami, které zvyšují nepříjemné pocity před menstruací) prsů, ale i pacienti by se před jeho užíváním jako potravinového doplňku měli poradit s lékařem.

čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

 

ODMwYWViZ