»

Kyselina listová

Kyselina listová je nezbytná pro tělesné funkce, které vyžadují buněčné dělení. Zvláště důležitá je pro vývoj plodu a pomáhá při tvorbě klíčových chemických látek pro nervový systém. Převážná většina dospělých dostává této důležité látky příliš málo.

Co to je
Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, někdy také nazývaný folacin nebo folát. Byla objevena v roce 1940 extrakcí ze špenátu. Tělo ji nedokáže uchovávat příliš dlouho, proto se musí denně doplňovat. Tepelná úprava i dlouhé skladování dokáže zničit až polovinu kyseliny listové v potravinách, takže potravinové doplňky mohou lépe zajistit tělu dostatečnou dávku.

Jak působí
Kyselina listová je v těle neustále využívána k tvorbě krvinek, hojení ran, tvorbě svalů - ve všech procesech, při nichž dochází k buněčnému děleni.  Je rovněž nezbytná pro tvorbu DNA a RNA,

Prevence
Dostatečné množství kyseliny listové při početí a v prvních třech měsících těhotenství snižuje riziko vážných vrozených poruch včetně rozštěpu patra a páteře.  Ženy, které se pokoušejí otěhotnět, by měly tento doplněk užívat stejně jako v těhotenství. Zdá se, že vitamin B ničí tvorbu a spotřebu homocysteinu, látky podobné aminokyselinám, jehož vysoká hladina může poškozovat výstelku cév, takže se v nich mohou snáze tvořit pláty usazenin. Z tohoto důvodu se stává kyselina listová důležitou zbraní proti srdečním a cévním nemocem. Může také odvracet nebezpečí rakoviny plic, děložního hrdla, tlustého střeva a konečníku.

Další příznivé účinky
Lidé trpící depresemi mají často  nedostatek kyseliny listové. Potravinové doplňky s obsahem vitaminů B mohou zlepšovat depresivní stavy snižováním vysoké hladiny homocysteinu, o němž se předpokládá, že k této chorobě přispívá.

Obvyklé uplatnění
Chrání proti vrozeným vadám snižuje riziko některých typů rakoviny snižuje riziko onemocnění srdce  a cévních a mozkových příhod, dokáže zmírňovat depresi, zvláště  u starších lidí.

čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

 

MjZhMjR