»

PABA

PABA, nebo také jak se nazývá - Kyselina aminobenzoová je organická sloučenina. Jedná se o bílou krystalickou látku slabě rozpustnou ve vodě. PABA je esenciální živinou pro některé bakterie a někdy se označuje jako Vitamin B10. U člověka PABA běžně vzniká činností bakterií ve střevě a proto není její příjem v potravě obvykle zásadní pro lidské zdraví. PABA proto není oficiálně klasifikována jako vitamin. Je meziproduktem pro bakteriální syntézu kyseliny listové. Člověk není schopen si sám syntetizovat kyselinu listovou z PABA, v jeho těle tento proces zajišťuje vitamin E.

Jak působí
PABA patří do skupiny B vitaminů a je příbuzná kyselině listové. Chrání plíce před škodlivými účinky ozonu, který se nachází ve smogu a cigaretovém kouři. Mimořádně ochraňuje organismus před nebezpečným ultrafialovým zářením. Lidé choulostiví na opalování by měli užívat ochranný krém na opalování s PABA, údajně asi třetina všech kožních rakovin vzniká nadměrným opalováním. PABA se podílí na využití bílkovin jako koenzym. Je velice citlivá na světlo, teplo a vzduch, proto je jí v upravené stravě málo. Z těla se rychle vylučuje a neukládá se do zásoby. V těle je navíc ničena alkoholem a antibiotiky. Naše tělo má schopnost si ji systentizovat. PABA má schopnost chránit náš organismus před nepříznivými vlivy okolí a pomáhá při využití proteinů a spolu s manganem stimuluje funkci hypofýzy. Oddaluje příznaky stárnutí kůže, jako jsou vrásky a tmavé skvrny. Významným způsobem pomáhá při poruše zvané vitiligo, kdy navrací ztracený pigment kůže a vlasů.

Další využití
I když lidské tělo obsahuje minimum této látky, může být prospěšná v několika směrech. Udržuje zdravou pleť, nehty a vlasy, napomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku tím že podporuje krvetvorbu . Příznivě působí při zažívacích potížích a depresích, zkracuje celkovou dobu regenerace. Další příznivé účinky byly zaznamenány jako potlačení senility, zvýšení plodnosti nebo zvýšení tvorby inzulinu a estrogenu.

Nedostatek
Příznaky nedostatku jsou různé ekzémy, vrásky, ztráta pigmentu, slabost, podrážděnost, deprese, senilita, revmatismus, záněty kloubů, bursitis a špatné trávení. Mezi další symptomy deficitu PABA patří celková únava, mokrý ekzém, sklerodermie (předčasné vrásky na kůži).
Mezi potravní zdroje PABA patří játra, pivovarské kvasinky (nebo nefiltrované pivo), ledviny, melasa a celozrnné obiloviny. PABA neutralizuje účinek sulfonamidů, je proto nutné během užívání těchto léků její užívání přerušit.

 

čerpáno z internetu

 

NWJkN