»

Selen

I když význam tohoto stopového prvku nebyl do roku  1979 příliš známý, v současné době získal selen důležité místo jako možná účinná zbraň proti rakovině. Mnozí vědci se domnívají, že by mohl být jednou z nejdůležitějších látek v obraně proti nemocem.


Co to je
Selen, stopový prvek nezbytný pro četné procesy v organismu, je obsažen v půdě. Minerál je přítomný všude v těle, ale největší  množství je ho v ledvinách, játrech, slezině, slinivce a ve varlatech.


Jak působí
Selen působí jako antioxidant blokující škodlivé molekuly nazývané volné radikály, které poškozují DNA.  Je součástí antioxidačního enzymu (glutation peroxidázy), který chrání buňky proti škodlivinám z potravy a bývá společně s vitaminy C a E obsažen v antioxidačních „koktejlech". Tato kombinace má chránit organismus proti celé řadě onemocnění, jejichž předpokládanou příčinou je poškození volnými radikály, patří sem rakovina, srdeční onemocnění, mozkové příhody šedý zákal, degenerace žluté skvrny a další.


Hlavní příznivé účinky
Selen si získal pozornost především pro  svou roli v boji proti rakovině. Pětiletá americká studie prováděná na Cornellově univerzitě a univerzitě v Arizoně ukázala, že denní užívání 200 mcg selenu vedlo k nižšímu výskytu rakoviny prostaty o 63 procent, k nižšímu výskytu rakoviny tlustého střeva o 58 procent, rakoviny plic o 46 procent a k poklesu úmrtí na rakovinu vůbec o 39 procent. Podle jiných studií se zdá být selen slibný v prevenci rakoviny vaječníků, děložního hrdla, konečníku, močového měchýře, jícnu, slinivky a jater stejně jako v prevenci leukemie. Studie u pacientů s rakovinou ukázaly, že u lidí s nejnižší hladinou selenu v krvi se vyvinulo více tumorů, bylo u nich větší riziko recidivy onemocnění, šíření rakovinného procesu a kratší doba přežití než u lidí, jejichž hladina selenu v krvi byla vysoká.

Selen rovněž dokáže chránit srdce snižováním „přilnavosti" krve a redukcí rizika tvorby krevních sraženin, což dále zmenšuje riziko srdečních a mozkových příhod. Selen zvyšuje poměr HDL  („prospěšného" cholesterolu) k LDL („škodlivému" cholesterolu), který je pro zdraví srdce kritický. Nejvíce může pravidelné užívání doplňků s obsahem selenu prospívat kuřákům a lidem, kteří již srdeční a mozkovou příhodu prodělali. Užívání selenu v denních vitaminových preparátech však prospívá i zdravým lidem.


Další příznivé účinky
Selen se může uplatnit v prevenci katarakty. Okulární degenerace - hlavních příčin zrakových poruch u  lidí v pokročilejším věku. Je životně důležitý pro přeměnu hormonu štítné žlázy nutného k řízení látkové výměny všech tělesných buněk, z méně aktivní  formy (nazývané T4) ve formu aktivní (známou jako T3). Selen je také důležitý pro dobrý stav imunitního systému, pomáhá v obraně organismu proti bakteriální a virové infekci a proti rakovině. Jeho účinky mohou mít význam v boji proti herpetickému viru - původci oparů a pásového oparu a rovněž nelze vyloučit jeho pozitivní účinek na HIV, vir, který je příčinou AIDS. V kombinaci s vitaminem E má selen pravděpodobně i určité protizánětlivé účinky. Tyto dvě látky mohou zlepšovat některé chronické nemoci, například revmatickou artritidu, psoriázu, lupus a ekzém.

čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

 

ODAxYzFkN