»

Šípkový prášek

Šípkový prášek získáváme rozemletím sušených plodů z planné růže. Šípky jsou souplodí nažek (plody růže jsou totiž nažky). Mají vysokou hodnotu vitamínu C a A, obsahují i vitamíny K, PP, B1 a B2. Šípkový keř uvidíte v plném květu na začátku léta, v červnu a červenci, šípky se pak dostaví na podzim, obvykle během září.

Co to je
Lidoví léčitelé si již dávno povšimli prospěšných vlastností šípku. Šípek je bohatým zdrojem vitamínu C
a dalších důležitých látek. Šípek je přírodní multivitamin, který zvyšuje imunitu a přirozenou odolnost proti infekčním onemocněním. Pro obsah pektinů a kyselin má šípek mírně projímavý účinek a je močopudný.
Svým čistícím efektem zabraňuje usazování kamenů a písku v ledvinách a močovém měchýři.  Jeho plody se používají jako multivitamínový prostředek při hypovitaminózách. Nezanedbatelný je jeho účinek žlučopudný, protizánětlivý. Zpomaluje rozvoj arteriosklerózy, usměrňuje různé enzymatické procesy, stimuluje funkce pohlavních žláz, zmenšuje a zastavuje krvácení, zmenšuje propustnost a lámavost cév, pomáhá při spáleninách a omrzlinách.

Jak působí
Prášek z šípků napomáhá k lepšímu vstřebávání, patří k nejdůležitějším antioxidantům, chrání před nemocemi z nachlazení, napomáhá zlepšovat imunitu organismu, zabraňuje vzniku volných radikálů, které ničí buňky, pomáhá udržovat organismus zdravý při zvýšené fyzické a psychické námaze.

Použití
Jejich příznivé působení popisuje už anglosaský herbář z 11. století, šípky bývaly nedílnou součástí lidového léčitelství. Z dužniny souplodí této rostliny připravíte oblíbený šípkový čaj, který je v zimním období cenným zdrojem vitamínu C. Z  plodů lze vyrobit víno, šípkovou marmeládu a nebo sirup. Sirup se dříve vyráběl i z korunních plátků růží, pomáhal prý při horečkách a ledvinových chorobách. Díky kombinaci vápníku, rutinu a vitaminu C jsou šípky nejlepším přírodním lékem proti paradentóze a onemocnění dásní. Ze šípků se připravuje také šípková omáčka, podávaná např. ke kančímu. Šípkový prášek se přidává do většiny multivitaminových potravinových doplňků pro děti i dospělé.

Další příznivé účinky šípkového prášku
Šípkový prášek, vykazuje také příznivé účinky při onemocnění horních cest dýchacích. Zlepšuje odolnost organismu. Šípkový prášek je obsažen ve většině všech potravinových doplňků pro děti, díky jeho přírodním vlastnostem je to ideální přísada.

 

čerpáno z internetu

 

ZGY0MzczOD