»

Vápník

Je známý preventivní prostředek proti vzniku či alespoň zpomalení osteoporózy, snižuje také krevní tlak a působí proti rakovině tlustého střeva. V moderní stravě však vápníku mnoho není; Dospělí dostávajívětšinou jen polovinu doporučené denní dávky.

Co to je
Vápník (kalcium) je základní součást kostí a zubů, ale také prostředek nezbytný pro mnoho tělesných funkcí, například pro srážení krve a svalovou činnost. Sníst dostatečné množství potravin bohatých na vápník není tak snadné, ale jeho nedostatek může nahradit vhodný potravinový doplněk.

Jak působí
Většina vápníku v organismu je uložena v kostech a zubech, kterým  zajišťuje pevnost a tvar. Malé množství obíhá v krevní plazmě a pomáhá při přestupu živin buněčnými membránami. Kromě toho hraje roli při tvorbě hormonů a enzymů, které regulují trávení a metabolismus. Vápník je také nutný k zajištění normálního přenosu mezi nervovými buňkami, pro krevní srážlivost, hojení ran a činnosti svalů.
Aby byl v krvi k dispozici dostatek tohoto prvku k zajištění základních životních funkcí, vezme si jej organismus z kostí. Odebere-li během doby z kostí příliš mnoho vápníku, stávají se porézní. Kostní tkáň řídne a stává se lomivá. Vyhovující hodnotu vápníku v krvi zajistí jen přiměřený denní příjem, který poskytne i trochu vápníku navíc jako rezervu k uložení do kostí

Prevence
Dostatečný příjem vápníku během života je ústředním faktorem v boji proti osteoporóze, onemocnění, které vede k řídnutí kostí, zvyšujícímu riziko zlomenin kyčle a obratlů, deformace páteře a ztráty tělesné výšky.
Organismus je nejlépe vybaven ke vstřebávání vápníku a tvorbě kostní hmoty do věku 35 let, ale na zvýšení denního vápníku není nikdy pozdě. Některé studie prokazují, že užívání vápníkových doplňků a strava bohatá na vápník pomáhají udržovat hustotu kostí a snižovat riziko zlomenin i u lidí starších 65 let.

Další příznivé účinky
Omezování dráždivých účinků žlučových kyselin v tlustém střevě vápník pravděpodobně snižuje výskyt rakoviny střev. Někteří vědci uvádějí, že strava obsahující nadbytek vápníku , jako ovoce a zelenina, může skutečně snižovat krevní tlak stejně jako některé předepisované léky.

Nedostatek
Dlouhotrvající nedostatek vápníku může vést až k abnormálnímu stavu kostí, např. k osteoporóze. Nízká hladina vápníku v krvi může být příčinou svalových křečí (např. v lýtkách, stehnech...)

čerpáno z knihy: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek (Reader´s Digest Výběr)

Mám zájem o článek "Vápník"
Mám zájem o článek \"Vápník\": *
Mám zájem o zasílání informací o zdraví: *
Jméno: *
Příjmení: *
E-mail: *
 

 

YmNhZWJmYm