Proč jsou omega-3 mastné kyseliny nezbytné pro vaše zdraví a kde je najdete

Omega-3 mastné kyseliny jsou považovány za esenciální tuky, což znamená, že je naše tělo samo neumí vyrobit a musíme je získat ze stravy. Tyto kyseliny hrají klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích a mají pozitivní vliv na zdraví srdce, mozku a kloubů. V tomto příspěvku se podíváme na význam omega-3 mastných kyselin a nabídneme přehled potravin a doplňků, které jsou na tyto zdraví prospěšné tuky bohaté.

Význam Omega-3 

 1. Zdraví srdce: Omega-3 kyseliny pomáhají snižovat úroveň triglyceridů v krvi, což je důležité pro udržení zdravého srdce. Dále mají protizánětlivé účinky a pomáhají regulovat krevní tlak.

 2. Podpora mozku: DHA, jedna z omega-3 kyselin, je klíčovým stavebním prvkem mozkové tkáně. Je nezbytná pro normální vývoj a funkci mozku, a je také spojována s nižším rizikem vzniku Alzheimerovy choroby.

 3. Zdraví kloubů: Protizánětlivé účinky omega-3 mohou pomoci snížit bolesti spojené s artritidou a dalšími zánětlivými onemocněními kloubů.

Zdroje Omega-3 Mastných Kyselin

Omega-3 mastné kyseliny můžeme získat z různých zdrojů, jak živočišných, tak rostlinných:

 1. Rybí olej a tučné ryby: Jedním z nejbohatších zdrojů omega-3 jsou tučné ryby, jako jsou losos, makrela, sardinky a sledě. Rybí olej, často dostupný ve formě doplňků stravy, je také vynikajícím zdrojem omega-3.

 2. Semena a ořechy: Pro vegetariány a vegany jsou semena a ořechy skvělým zdrojem omega-3. Chia semínka, lněná semínka a ořechy, zejména vlašské, obsahují ALA, což je rostlinná forma omega-3, která může být v těle částečně přeměněna na DHA a EPA.

 3. Rostlinné oleje: Oleje, jako jsou lněný olej, konopný olej a olej z řepkových semen, jsou bohaté na ALA a mohou přispět k zajištění dostatečného příjmu omega-3.

 4. Doplňky stravy: Pro ty, kteří nekonzumují dostatečné množství omega-3 z přirozených zdrojů, existují doplňky jako rybí olej, olej z mořského planktonu a doplňky na bázi rostlinných olejů. My doporučujeme Omega 3 - 1200 mg.

Kdy je na místě opatrnost:

Omega-3 mastné kyseliny jsou esenciální pro zdraví, ale existují určité situace, kdy je nutné být opatrný při jejich užívání. Zde jsou hlavní kontraindikace a situace, kdy by měla být jejich konzumace pod lékařským dohledem:

 1. Interakce s léky na ředění krve: Omega-3 mají přirozené antikoagulační (ředící krev) účinky, což může zvýšit riziko krvácení, zejména pokud již užíváte antikoagulační léky, jako je warfarin nebo aspirin.

 2. Chirurgické zákroky: Před operací je doporučeno přerušit užívání omega-3 doplňků, aby se minimalizovalo riziko krvácení během a po operaci. Poradit se s lékařem o vhodném čase pro přerušení je důležité.

 3. Alergie na ryby nebo mořské plody: Lidé s alergií na ryby nebo mořské plody by měli být opatrní a vyhnout se omega-3 doplňkům získaným z těchto zdrojů. Alternativně mohou vyhledat rostlinné zdroje omega-3, jako je lněný olej.

 4. Těhotenství a kojení: Během těhotenství a kojení je důležité udržovat adekvátní příjem omega-3 pro podporu vývoje mozku u dětí. Avšak, konzumace některých typů ryb, které mohou obsahovat vyšší úrovně rtuti, by měla být omezena. Rady ohledně bezpečného příjmu by měly být vyhledány u zdravotního specialisty.

 5. Osoby s určitým zdravotním stavem: Lidé trpící určitými zdravotními problémy, jako je diabetes nebo vysoký cholesterol, by měli konzultovat svůj příjem omega-3 s lékařem, protože mohou interagovat s určitými léky a ovlivnit hladiny cukru v krvi a cholesterolu.

Závěr

Omega-3 mastné kyseliny jsou nezbytné pro udržení optimálního zdraví a prevenci řady chronických onemocnění. Ať už zvolíte jejich získávání z přirozených zdrojů nebo pomocí doplňků stravy, důležité je zajistit, aby vaše strava byla bohatá na tyto zásadní tuky. Jak vždy, před zahájením jakékoli suplementace se poraďte se svým lékařem nebo dietologem, aby byla zajištěna bezpečnost a efektivita vašeho plánu péče o zdraví.

Zpět do obchodu