Mangan

Článek s názvem Minerální látky a stopové prvky představuje hlavní zástupce obou těchto skupin. Mangan patří do skupiny stopových prvků. Mangan je velmi důležitý v procesu vstřebávání vitamínů. Přítomnost manganu v lidském těle zajišťuje nejvyšší využití především vitamínu C.

 

Účel

Mangan přispívá ke správnému metabolismu cukrů. Pokud máme nedostatek manganu, jedním z následků může být chronické onemocnění cukrovkou. Mangan je také důležitý pro metabolismus cholesterolu. Nedostatečné množství manganu přináší problémy v cévním systému - přijaté tuky z potravin se nerozloží tak, jak by měly, usazují se v cévách, což může vést k různým kardiovaskulárním onemocněním (onemocnění srdce a cév).

 

Co je to ten Cholesterol?

Cholesterol je látka v lidském organismu, která napomáhá zpracovávat tuky. Cholesterol je důležitý pro tvorbu hormonů, buněčných stěn, které oddělují jednotlivé části v každé buňce. Jak to tak ale bývá, všeho moc škodí. Stejné je to i u cholesterolu, kterého bychom v těle měli mít přiměřené množství. Pokud máme cholesterolu nadbytek, tělo ho nestačí zpracovat a cholesterol se začne usazovat v našich cévách. Jedním z následků může být fakt, že se nám bude hůře dýchat, budeme unavení, budeme chybovat anebo v případě úplného ucpání cév může nastat srdeční nebo mozkový infarkt. Záleží, o kterou cévu či tepnu se jedná.

 

Zpět k manganu

Mangan působí také jako antioxidant a chrání naše tělo před škodlivými látkami. Pokud v těle nějaké máme, napomáhá k tomu, aby se tyto látky dostaly co nejrychleji z těla ven. Mangan podporuje správný růst a stavbu kostí, kloubů, chrupavek, vazů a šlach. Mangan dále přispívá k tvorbě bílkovin, ke správné činnosti nervového systému. Díky dostatečným denním dávkám manganu předejdeme únavě, různým nemocem, dokážeme déle a více zaměřit svou pozornost na konkrétní bod.

 

Zdroj

Hlavním zdrojem manganu jsou především potraviny rostlinného původu, tedy obilniny a luštěniny. Mangan dále najdeme v kakau, čaji, různé druhy oříšků, hořká čokoláda, maliny a borůvky. Dále doporučujeme zařadit mangan v podobě doplňků stravy. Vitamineral obsahuje šedou, kulatou tabletku, která je mimo jiné i zdrojem manganu. Pravidelným užíváním zajistíme minimální denní dávku manganu.

 

Následky

Jestliže mangan v našem každodenním jídelníčku chybí anebo přijímáme jeho nedostatečné množství, může se dále projevit:

  • mangan - borůvky, malinybolest kloubů
  • únava
  • nechutenství
  • ztráta chuti k jídlu
  • snížená pohlavní apetence (=chuť, touha)
  • špatná nálada

 

Doporučení

Pokud večer nemůžete usnout, převalujete se v posteli zprava doleva anebo se v noci často budíte a neznáte pravý důvod, nechte si tuto šedou tabletku až na večer, kdy jí spolknete těsně před spaním. Můžete doplnit produktem jménem CalMag, který též podpoří a navodí rychlejší usínání, kvalitnější a hlubší spánek. Pokud se pro tyto dva přípravky rozhodneme, je důležité je užívat pravidelně - vytrvat a dát svému tělu dostatek času pro zotavení se v této oblasti.

 

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení